Dom to obiekt marzeń, o którym myśli wiele osób. Jego budowa to duży wydatek finansowy oraz sporo czasu poświęconego na projektowanie, nadzorowanie budowy czy reagowanie na każde nieprzewidziane wydarzenia. Istnieje jednak bardzo ciekawy i komfortowy pomysł, aby swój dom postawić na działce w 7 dni. Choć jest to tylko czas montażu, możliwość zamówienia domu jako produktu, jest niezwykle korzystna pod wieloma względami. Domy takie coraz częściej i chętniej są wybierany przez osoby “budujące się” a ta gałąź branży rozwija się bardzo dynamicznie. Czym zatem są domy prefabrykowane — modułowe? Jak powstają? Jakie są ich korzyści? Wszystkie odpowiedzi na pytania, informacje czy porady przedstawiamy poniżej.

Czym są domy modułowe — prefabrykowane?

Domy modułowe prefabrykowane to domy, które powstają z gotowych części — które wytwarza się w fabryce. Moduły, czyli np. kuchnia lub salon są wytwarzane przez firmę na linii montażowej. Gdy po zamówieniu nadchodzi czas realizacji i budowy takiego domu, moduły są odpowiednio wyposażone i przewożone na plac budowy. Cały proces powstawania domu jest bardzo przystępny i nie musimy poświęcać na niego wiele czasu. Na rynku działa wiele firm oferujących takie usługi. Gdy wybierzemy odpowiednią, wystarczy udać się na spotkanie i wybrać konkretne rozważanie. W tym zadaniu pomogą architekci czy pracownicy firmy. Nie musimy również posiadać projektu domu, a zamówienie, można złożyć, dobierając odpowiednie segmenty i ustawiając je jak klocki lego. Całym wykonaniem domu oraz montażem od tego momentu zajmuje się firma, a my sami możemy zjawić się dopiero przy odbiorze kluczy.

Dom prefabrykowany jest sprzedawany w większości przypadków jako produkt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż otrzymujemy na niego nierzadko kilkunastoletnią gwarancję, a gdy pojawiają się usterki, to producent jest zobligowany do ich naprawienia. Czas wykonania takich domów to ok. kilku miesięcy, a samego postawienia na działce i łączenia segmentów to nawet 5-6 dni. Dom po tym czasie jest gotowy do zamieszkania, a wcześniejsza opcja zaaranżowania pozwala wprowadzić się bez konieczności przeprowadzenia remontu w takim domu. Domy modułowe mogą służyć zarówno za domy całoroczne, jak i domki wakacyjne. Dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli postawić wakacyjną nieruchomość np. nad brzegiem jeziora czy w górach bez kłopotliwego procesu budowania domu.

Wiele firm na rynku oferuje różnego rodzaju domy, wykonywane z różnych materiałów czy w różnej kombinacji i technologii. Sama zasada tworzenia i ustawiania domu jest podobna dla wszystkich firm. Dzięki temu niezależnie od wyboru konkretnej marki będziemy mogli cieszyć się wszystkimi plusami domów prefabrykowanych. Wybierając wykonawcę warto poczytać opinie o różnych firmach lub porównać oferty tych marek. Może okazać się wtedy, że za podobną sumę otrzymamy dużo większy dom lub lepsze jakościowo usługi.

Jak powstają domy modułowe?

Proces powstawania domów modułowych rozpoczyna się od firmy, fabryki i linii montażowych. To właśnie na nich powstają gotowe moduły, które są wytwarzane niejako hurtowo wedle technologii firmy. Gdy zdecydujemy się konkretne rozwiązanie, surowe moduły wytworzone wcześniej są odpowiednio modyfikowane, wyposażone czy dostosowywane do naszych preferencji. W zależności od wielkości domu czy poziomu zaawansowania, wytwarzanie i przygotowywanie modułów może potrwać od kilkunastu tygodni do kilku – kilkunastu miesięcy. Moduły takie cieszą się możliwością zamiany wnętrza czy materiałów wewnętrznych według zamówień i wskazówek klienta.

Gdy moduły zostaną dostosowane w fabryce po naszym zamówieniu, nadchodzi czas ich wstawianie na działce. To zdecydowanie najbardziej widowiskowy element, który trwać może nawet 3-4 dni. Przy pomocy ciężarówek, lawet i dźwigów, moduły są przewożone na działkę budowlaną klienta. Niektóre firmy samodzielnie wcześniej wylewają fundamenty — inne mogą wymagać tego od właściciela działki. Dźwigi ustawiają moduły, a pracownicy zespalają je ze sobą na stałe. Po połączeniu wszystkich modułów dom jest w stanie zamkniętym i możliwe jest jego podłączenie do sieci. Gdy firma to uczyni, przekazuje klucze nowemu właścicielowi, a mieszkanie w takim domu jest już możliwe. W zależności czy wybraliśmy opcję z wykończeniem wnętrza, czy bez możemy wprowadzić się i rozpocząć mieszkanie. Prace remontowo budowlane czy te związane z przystosowaniem działki mogą trwać jeszcze przez długi okres, ale nie są one związane z samym domem. Moduły takie można w przyszłości rozbudowywać, co daje bardzo wiele możliwości aranżacji nieruchomości.

Korzyści z wyboru domów prefabrykowanych

Korzyści z wyboru domów prefabrykowany jest bardzo wiele. Pierwsza z nich to jakość wykonania domu. Moduły powstają w fabryce, wedle ściśle opracowanej technologii. Zatrudnianie specjalistów, kontrole czy normy gwarantują o wiele większą jakości niż ta obecna przy budowie domu przez prywatną firmę budowlaną. Domy prefabrykowane dają również wiele możliwości aranżacji czy zestawienia. Bez problemu będziemy mogli wybrać liczbę pokoi lub konkretny kształt. Nie będziemy musieli również troszczyć się o nadzorowanie budowy, zapewnienie odpowiedniej ekipy czy materiałów oraz nieprzewidziane problemy np. finansowe, czy pogodowe. Takie rozwiązanie korzystne jest również w kwestii czasu. Jest on porównywalny lub krótszy od tradycyjnej budowy. Szybkość stawiania domu dla wielu osób jest bardzo ważną kwestią, dlatego warto rozważyć ten sposób budowy, jeśli zależy nam na czasie. Do plusów możemy zaliczyć również trwałość takich budynków. Są one całoroczne, a specyfikacją techniczną dorównują lub przewyższają tradycyjne konstrukcje. Możemy również takie domy zamówić w konkretnej konfiguracji, np. materiałowej co jest bardzo przydatną opcją. Ostatnią korzyścią z wyboru domów prefabrykowanych jest brak degradacji działki, na której stawiamy dom. Budowa, składowanie materiałów czy ciężki sprzęt używany do budowy mogą skutecznie zrujnować działkę i zrobić z niej pobojowisko. Doprowadzenie jej do stanu używalności może być kosztowne i długotrwałe. Postawienie gotowych segmentów w ciągu kilku dni jest bardzo komfortowe i nieinwazyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here