Sposób działania domowych alkomatów jest dokładnie taki sam jak alkomatów używanych przez policję, choć zależy on częściowo od typu urządzenia. Elektroniczny alkomat będzie wyłapywać molekuły alkoholu, podczas gdy półprzewodnik może zareagować także na różne inne czynniki. Funkcjonalność i żywotność urządzenia zależą od tego, jak się będzie z niego korzystać. Jak więc należy to robić?
Jak zadbać o miarodajność pomiarów?
W przypadku większości alkomatów domowych kluczowa okazuje się ich odpowiednia kalibracja. Kalibracja oznacza przywrócenie ustawień domyślnych, czyli w tym przypadku danych związanych z pomiarami wzorcowymi. Na ogół trzeba ją wykonać co kilkaset (zwykle od stu do pięciuset) pomiarów i przynajmniej jeden raz na pół roku.
Jak dokonać kalibracji alkomatu?
Nic prostszego. Zresztą każdy lepszy alkomaty sklep od razu podczas sprzedaży produktu powinien wytłumaczyć klientowi, na czym ta kalibracja polega i jak ją przeprowadzić. Pierwszym krokiem będzie przestawienie urządzenia na tryb serwisowy. W kolejnym etapie należy zastosować odpowiednio przygotowane próbki, które będą zawierać stałe stężenie alkoholu. To sprawi, że alkomat ponownie wyrobi sobie prawidłową reakcję. Mówiąc wprost – nauczy się, jak ma reagować na konkretną zawartość alkoholu i jego stężenie.
Brzmi dość prosto, ale niestety taką kalibrację bardzo trudno przeprowadzić efektywnie w domowych warunkach. Można więc spróbować odwiedzić Alkomaty sklep i tam ją wykonać albo udać się do specjalistycznego serwisu, który zajmuje się takimi pracami na co dzień. Nie jest to zresztą szczególnie droga usługa. Cena podstawowej kalibracji alkomatów wynosi zwykle od pięćdziesięciu do stu złotych, raczej nie więcej.
Jak wykonać test alkomatem?
Każdy alkomat działa nieco inaczej, dlatego wypadałoby jednak zapoznać się ze sposobem obsługi posiadanego sprzętu, czytając na jego temat w dołączonej do niego ulotce. Jedna z najważniejszych zasad mówi jednak o tym, by zachować odpowiednią ilość czasu między spożyciem alkoholu a przebadaniem się alkomatem. Po wychyleniu kieliszka zwykle trzeba odczekać min. piętnaście minut, zanim sięgnie się po elektroniczny alkomat. W przeciwnym wypadku wynik będzie po prostu niemiarodajny i nieprawdziwy.