Zakup mebli łazienkowych nie jest łatwy. Dostępne są przecież dziesiątki możliwości, a Ty musisz wybrać tylko jeden z nich. Jedną z dostępnych opcji są meble łazienkowe fornirowane. Czym jest fornir i jakie cechy posiadają meble łazienkowe wykonane z tego materiału?

Czym jest fornir?

meble drewniane w łazience
fot. Pixabay.com

Fornir to nic innego, jak płyta MDF, która oklejona jest bardzo cienką warstwą naturalnego drewna. Warstwa ta ma zazwyczaj grubość od 0,6 do 3mm. Jaki cel ma tworzenie takiego materiału? Przede wszystkim, celem jest obniżenie kosztów. Wiele osób marzy o meblach z litego drewna, jednak koszty takiej inwestycji są naprawdę wysokie. Z pomocą przychodzi właśnie fornir, który wygląda w zasadzie identycznie, jak naturalne drewno, ale jest o wiele tańsze. Na zestawie mebli łazienkowych fornirowanych można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.

Wady i zalety mebli łazienkowych fornirowych

Niewątpliwą zaletą mebli łazienkowych fornirowanych jest oczywiście ich elegancki, nieco ekskluzywny wygląd. Meble fornirowane są również bardzo trwałe- potrafią służyć przez wiele lat. W porównaniu choćby do mebli łazienkowych laminowanych, fornirowane powierzchnie są o wiele bardziej odporne na zarysowania czy mechaniczne uszkodzenia. Trzeba uważać jednak na rozlane plamy wody- nieusunięte od razu mogą wnikać w głąb, uszkadzając powierzchnię.

Fornir posiada swoje wady. Jedną z nich jest wysoka cena. Inwestując jednak, zyskujesz pewność, że meble posłużą Ci przez wiele lat,. Takich mebli nie wymienia się z pewnością co sezon, wraz z nastaniem nowej mody. To meble uniwersalne, które nie wychodzą z mody i mogą nam towarzyszyć przez wiele lat, pozostając wciąż piękne i w nienaruszonym stanie.

Wadą mebli łazienkowych fornirowanych jest także brak odporności na detergenty, szczególnie te z zawartością alkoholu. Alkohol w styczności z fornirem pozbawi powierzchnię połysku.

Drewno, MDF czy fornir?

Zarówno meble łazienkowe drewniane, meble z płyty MDF, jak i meble fornirowane mają swoje zalety i wady. Wiele osób jednak twierdzi, że w wielu przypadkach fornir wygląda nawet lepiej od naturalnego drewna. Fornirowane meble są zupełnie pozbawione szpar i przebarwień. Oznacza to, że fornirowane meble są bardziej funkcjonalne od mebli drewnianych. Ponadto, fornirowane meble nie odbiegają swoim wyglądem od drewna, posiadają drobne zmiany w usłojeniu, co daje niezwykle naturalny wygląd. A co z meblami z płyty MDF? To zupełnie inna bajka. Takie meble są wykończone w całkowicie inny sposób, nie przypominają naturalnego drewna, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak właśnie fornir. Tutaj wiele zależy od gustu właściciela i oczywiście, od jego zasobności finansowej.

Jak pielęgnuje się meble łazienkowe fornirowe?

meble łazienkowe
fot. Pixabay.com

Jak już wspominaliśmy, w przypadku forniru niedopuszczalne jest stosowanie detergentów. Wszelkie powstające zabrudzenia należy usuwać na bieżąco, nie pozostawiać ich na powierzchni. Wiele osób twierdzi, że powierzchnie fornirowane pielęgnuje się tak samo, jak drewno. Nic bardziej mylnego! Środki do pielęgnacji drewna zniszczą fornirowaną powierzchnię, a wszelkie nabłyszczacze i woski stworzą trudne do usunięcia smugi. Nie wolno stosować także żadnych mleczek ani balsamów do pielęgnacji. Ważne jest również, by powierzchnię przecierać jedynie miękkimi ściereczkami. Pod żadnym pozorem nie należy stosować szorstkich myjek, gąbek ani ściereczek z długim włóknem.

Czy warto kupić meble fornirowane?

Meble fornirowane są postrzegane jako bardziej ekskluzywne niż meble łazienkowe drewniane. Z takimi meblami każda łazienka nabierze eleganckiego stylu i szyku. Jeżeli więc zastanawiasz się, jakie meble łazienkowe kupić, a zależy Ci na klasie i elegancji, meble łazienkowe fornirowane mogą być rozwiązaniem dla Ciebie. Musisz jednak przygotować się na dość spory wydatek i konieczność uważnego użytkowania, co może być trudne np. wówczas, gdy z łazienki korzystają małe dzieci. Meble fornirowane to dobry sposób na stworzenie w łazience unikalnego stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here