Każdy kot jest inny, podobnie jak każdy człowiek. Dlatego też nie ma jednego przepisu na najlepszą zabawkę dla mruczka. Dlatego też producenci oferują niezwykle szeroki wybór, pozwalając, by każdy znalazł dokładnie to, czego jego mały przyjaciel będzie potrzebował najbardziej w celu spożytkowania swojej energii. Przyjrzyjmy się więc dwóm propozycjom.

Dlaczego zabawa z kotem jest tak ważna?

Na początek warto zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle zabawa z kotem jest tak ważna. Dla każdego z nas będzie oczywiste, że pozwala mu to na spożytkowanie energii, nagromadzonej w ciągu dnia. Jednocześnie zabawa pełna ruchu pomaga w zdrowym rozwoju i utrzymaniu dobrego zdrowia przez kota. Wpływa pozytywnie na jego apetyt, utrzymuje prawidłową wagę, redukuje niebezpieczeństwo wystąpienia cukrzycy. Poprawia także wytrzymałość i kondycję wszystkich kończyn.

Wielu właścicieli nie wie, szczególnie jeśli są początkującymi “kociarzami”, że zabawa jest też niezbędna, aby kot nie zachorował na depresję. Zbyt mała ilość bodźców i rozrywki, a także brak interakcji z właścicielem, mogą doprowadzić kota do problemów natury psychicznej i wzmożonej apatii. Aby temu zapobiec trzeba czegoś więcej, niż tylko miseczka z jedzeniem i wodą. Potrzeba czasu i zaangażowania, a koty najbardziej pozytywnie odbierają je, kiedy mogą obcować z człowiekiem na różne sposoby: bawiąc się z nim, towarzysząc mu podczas domowych zajęć i odpoczywając na jego kolanach.

Wykorzystaj instynkty

Zabawa z kotem jest najlepsza wówczas, gdy wykorzystujemy w niej naturalne instynkty naszego małego przyjaciela. Każdy kot to urodzony łowca, który uwielbia polowania. Reaguje na dźwięki i poruszające się w specyficzny sposób obiekty. Lubi dopadać ofiarę znienacka i wygrywać z nią potyczkę.

Dlatego też wiele kotów uwielbia zabawę w polowanie – oczywiście nie na żywą istotę, ale na zabawkę. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku szczególnie wędki, które są zakończone atrakcyjną dla kota zabawką, na przykład piórkami. Taka wędka pozwala właścicielowi naśladować ruchy ofiary bez ruszania się z miejsca i biegania z kotem po całym pokoju. Zabawkę na wędce można chować, ostrożnie wysuwać, wodzić nią i zachęcać do polowania.

Jak zaznacza Kasia, kocia behawiorystka, która sama posiada cztery koty: – Moi milusińscy uwielbiają zabawy z wędką, dlatego co jakiś czas kupuję dla nich nowy egzemplarz. Ostatnio zamawiam hurtem kilka różnych, dzięki czemu mogę jeszcze bardziej urozmaicić zabawę. Paczka z wędką dla kota ze sklepu aquaelzoo.pl to sprawdzony prezent dla moich kotów, który polecam też każdemu z klientów, którzy poszukują porad behawiorysty.

Aportowanie

Aportowanie kojarzy się nam najbardziej z psami, jednak wiele kotów uwielbia przynosić swoim właścicielom drobne przedmioty. Dlatego w roli zabawki doskonale sprawdzą się małe kulki i myszki z materiału. Wystarczy je rzucić, by kot pobiegł na polowanie – i jest więcej niż pewne, że zakończy się ono powodzeniem i przyniesieniem zdobyczy do właściciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here