Podróże Low Cost, czyli podróże niskokosztowe stają się obecnie coraz popularniejszych trendem. Otwartość granic, łatwość w podróżowaniu i co najważniejsze dla tego sposobu podróżowania niskie ceny sprawiają, że łatwo i szybko możemy zwiedzić wiele miejsc w Europie bez wydawania wielu środków. Wycieczki takie są doskonałym sposobem na wypicie kawy w Wiedniu czy spędzeniu weekendu w Pradze. Wyjazd może być też spontaniczny, a my po poniedziałkowym powrocie do pracy będziemy mogli pochwalić się zdjęciami np. z Berlina czy Amsterdamu. Czym są podróże Low Cost? Jak wygląda taka wycieczka? Czy rzeczywiście za 100 zł można zwiedzać Europę? Odpowiedzi na pytania, inspiracje czy praktyczne porady, które pomogą w budżetowym wypadzie — poniżej.

Czym są podróże Low Cost?

Podróże Low Cost to podróże lub wycieczki przeprowadzane jak najniższym kosztem. Tym, co liczy się w nich, jest sam fakt dotarcia do celu i niskie koszty związane z taką wycieczką. Na rzecz niskobudżetowych podróży porzucamy drogie hotele, klasy premium czy jedzenie w drogich restauracjach. Duchem takiego sposobu podróżowania jest sam fakt podróży i zwiedzenia danego miejsca bez wydawania sporej ilości pieniędzy. Wedle tego stylu będziemy mogli w cenie weekendowych zakupów w supermarkecie zwiedzić np. Pragę czy Wiedeń i wrócić w poniedziałek do pracy. Obecnie na rynku istnieje wiele promocji, tanich przewoźników czy hosteli. Łącząc wszystkie najtańsze rozwiązanie w cenie 100 zł – 200 zł będziemy mogli zwiedzić bardzo wiele ciekawych miejsc. Aby podróżować w ten sposób po europie, wystarczy ważny dowód osobisty i ubezpieczenie. Oprócz zaświadczenia z NFZ wydawanego w ciągu jednego dnia warto również wykupić polisę turystyczną za kilka złotych np. w aplikacji bankowej. Tak przygotowani z suchym prowiantem możemy w 2-3 dni poznać inną kulturę czy miejsca znane jedynie z filmów.

Jak przebiega podróż Low Cost?

Podróż Low Cost rocznic będzie się nieco od typowej wycieczki. Pierwszą różnicę zauważymy już na poziomie planowania wypadu. Głównym wyznacznikiem będzie cena. Do wyboru będziemy mieli miejsca, do których aktualnie najtańsze są bilety. Przeważnie mamy kilka opcji wyboru, dzięki czemu możemy zwiedzić zakątki, które nas interesują. Po wybraniu najtańszych biletów autokarowych, kolejowych czy lotniczych i oczywiście klasy ekonomicznej możemy rozpocząć naszą wycieczkę. Jej termin również jest wyznaczany najatrakcyjniejszą ceną biletów. Często musimy poczekać tydzień lub dwa, lub odbyć wycieczkę nazajutrz. Na rynku działa wiele porównywarek, w których znajdziemy bilety do Skandynawii np. za 20 zł czy bilet do Wiednia za 19 zł. Tanie bilety możemy często spotkać w weekend, dlatego podróże Low Cost będziemy mogli połączyć również z pracą czy innymi obowiązkami.

Bardzo często wyjeżdżać z Polski będziemy w piątek wieczorem, gdyż nie jest to najbardziej oblegany termin. Po dotarciu w sobotę rano do celu, udajemy się do również zarezerwowanego najtańszego hostelu. W cenie ok. 10 euro będziemy mogli skorzystać z wieloosobowego pokoju lub za 20 – 30 euro wynająć pokój prywatny. Najtańsza opcja jest jednak ciekawa z tego względu, iż możemy poznać nowe osoby, które podobnie tak jak my podróżują tanim kosztem, aby zwiedzać Europę. Hostele takie uczestniczą w popularnych systemach rezerwacyjnych, są sprawdzane i możemy przeczytać o nich opinie. Warto wybierać tylko takie miejsca, gdyż bezpieczeństwo jest najważniejsze. Cała sobota oraz ranek i południe niedzieli spędzać można na zwiedzaniu urokliwych uliczek, zabytków czy miast. Wyżywienie najczęściej odbywa się na zasadzie jedzenia ulicznych hot-dogów czy wizyty w supermarkecie. Zakup zupki błyskawicznej lub gotowego dania nie jest może najsmaczniejszy, ale powinien nasycić nasz głód. Kupując np. jadalne kasztany, kilka przekąsek i tanią butelkę francuskiego — lokalnego wina za 5 euro, możemy spędzić wieczór na tarasie z widokiem na wieże Eiffel-a i przeżyć niezapomniane chwile.

Powrót do domu odbywa się na takich samych warunkach. Zdecydowanie warto kupić bilety na wyjazd i powrót, aby całej soboty i niedzieli nie spędzić na nerwowym poszukiwaniu promocji powrotnej. Takie rozwiązanie jest również korzystne cenowo.

Czy za 100 zł rzeczywiście można zwiedzać Europę?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie pada podczas poruszania tematu podróży Low Cost, jest to czy rzeczywiście za 100 zł możemy zwiedzić Europę? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. 100 zł to suma, za jaką możemy kupić np. promocyjne bilety autokarowe do Wiednia – 2x 19 zł i wykupić nocleg. Zakupiony wcześniej suchy prowiant za 20 zł -30 zł dopełni cały budżet, a my, zamiast spędzić weekend w domu przed telewizorem, zobaczymy pałac Schönbrunn czy Dunaj na własne oczy. Im więcej przeznaczać będziemy na wycieczkę, tym lepsze warunki będziemy mogli sobie zagwarantować. W cenie 100zł – 200zł z powodzeniem będziemy mogli zwiedzić europejskie stolice, kupić kawę czy bezpiecznie przenocować. Na niektóre lokalizacje trzeba jednak polować nieco dłużej “polować”, gdyż loty np. do Barcelony czy Walencji nie są tak tanie, jak np. do Skandynawii. Warto zabrać ze sobą większą ilość gotówki, aby być przygotowanym na niespodziewane kłopoty. Dobrym pomysłem jest również wymienienie złotówek na lokalną walutę w polsce, gdyż za granicą kurs złotego czy opłaty mogą być niekorzystne.

Dla kogo są podróże Low Cost i co możemy zwiedzać?

Podróże Low Cost są bardzo atrakcyjnym i ciekawym sposobem zwiedzania świata. Są one przeznaczona dla wszystkich osób bez względu na wiek, płeć, zainteresowanie i zasobność portfela. Z pewnością trzeba lubić podróżować i być skłonnym zamienić luksusowe warunki na rzecz ekonomicznych klas w pociągach czy hostelach. Taki typ podróżowania będzie idealny dla osób, które nie lubią spędzać wolnego czasu w domu a wolą spędzić go aktywnie. Taka budżetowa wycieczka jest również doskonałym prezentem na walentynki, urodziny czy wakacyjny weekend, w którego trakcie wydamy kilkaset złotych- czyli tyle ile na wizytę w kręgielni, kinie, restauracji czy pizzerii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here