Na górski trekking wcale nie trzeba wybierać się do Nepalu. Sporą dawkę emocji i zapierające dech w piersiach widoki mogą zapewnić również polskie góry. Wybór w tej kwestii wbrew pozorom wcale nie jest taki mały – wyjątkową wyprawę można zorganizować nie tylko w obleganych Tatrach i Karkonoszach. Poznaj kilka mniej oczywistych miejsc na mapie Polski, które idealnie nadają się na trekking.

Góry Świętokrzyskie

Nieco niższe góry położone na Wyżynie Kieleckiej mogą być świetną opcją zwłaszcza dla początkujących fanów trekkingu. Najwyższy szczyt ma niewiele ponad 600 metrów, a wędrowanie po Górach Świętokrzyskich nie należy do najbardziej wymagających. Na niektóre szlaki można udać się nawet z dziećmi. Bardziej doświadczonym osobom mogą natomiast przypaść do gustu trasy długodystansowe, które mogą liczyć nawet ponad 100 kilometrów.

Pomimo dość łagodnego charakteru Gór Świętokrzyskich z pewnością warto zaopatrzyć się w profesjonalne buty trekkingowe ECCO. Dzięki odpowiedniemu obuwiu dotarcie do słynnego Świętego Krzyża na Łysicy czy też przejście przez Świętokrzyski Park Narodowy powinno być znacznie łatwiejsze. Spore wrażenie mogą zrobić także gołoborza, czyli charakterystyczne rumowiska skalne, o których praktycznie każdy słyszał podczas lekcji geografii w szkole.

Góry Sowie

Bogata flora i fauna, zróżnicowany krajobraz o typowo górskim charakterze oraz szeroki wybór szlaków to zaledwie kilka powodów, dla których warto chociaż raz w życiu wybrać się w Góry Sowie. Często mówi się nawet, że to właśnie te góry mogą pochwalić się najbardziej malowniczymi krajobrazami w kraju. Z Wielkiej Sowy, najwyższego szczytu Gór Sowich, można nawet podziwiać z wieży widokowej inne części Sudetów.

Prawdziwą gratką dla fanów zdobywania gór może być szlak czerwony, na którym znajdują się wszystkie najwyższe szczyty Gór Sowich. Na dodatek na samym końcu trasy, w położonej na przełęczy wsi Srebrna Góra, czeka jedna z największych twierdz w Europie. Podczas wyprawy warto również zarezerwować sobie nieco czasu na odwiedzenie podziemnych sztolni hitlerowskich i pięknie położonych wiaduktów z widokiem na Góry Sowie.

Pieniny

Pieniny również idealnie nadają się nawet dla osób dopiero zaczynających przygodę z trekkingiem. Najwyższy szczyt Pienin Środkowych, czyli słynne Trzy Korony, ma zaledwie 982 m n.p.m. i można go zdobyć już w niecałe dwie godziny. I choć może wejście na ten szczyt nie jest bardzo wymagające, to widok na Pieniński Park Narodowy, Przełom Dunajca i pobliskie Tatry mogą zachwycić nawet doświadczonych fanów trekkingu.

Sporą zaletą Pienin jest ponadto klimat, który jest znacznie korzystniejszy niż w sąsiadujących z nimi pasmach górskich. Na dodatek Pieniny od lat zajmują wysokie miejsca w rankingach najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Obuwie ze sklepu online Sneaker Peeker może zatem przydać się nie tylko podczas trekkingu, ale także spływu tratwami po Dunajcu czy też zwiedzania zamku w Czorsztynie lub Niedzicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here