Współczesne aranżacje łazienkowe odchodzą od dawnych schematów, zgodnie z którymi łazienka miała być po prostu miejscem do zażycia kąpieli. Zwracano uwagę na to, by była łatwa do utrzymania w czystości, a wygląd i charakter schodziły jakby na dalszy plan. Dzisiaj trendy znacznie się zmieniły. Aranżacje łazienek są stylowe, przypominają często bardziej pokoje niż sterylne pomieszczenia łazienkowe. O stylu łazienki decydują między innymi zastosowane meble łazienkowe. Jakie wybrać i na zwrócić uwagę przy wyborze?

Co jest istotne przy wyborze mebli łazienkowych?

meble łazienkowe
fot. Pixabay.com

Decydując się na zakup mebli łazienkowych, stajesz przed trudnym zadaniem. Wybór jest ogromny, meble różnią się od siebie wieloma cechami, warunkującymi styl i wpływ na aranżację. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii.

Niezwykle istotne są wymiary łazienki. Zbyt duże meble sprawią, że w niewielkiej łazience stanie się ciasno. Zanim więc podejmiesz jakąkolwiek decyzję odnośnie mebli łazienkowych, zacznij od dokładnego i starannego wymierzenia powierzchni łazienki. Oprócz wymiarów poszczególnych ścian i stałych elementów, które muszą się w łazience znaleźć, weź pod uwagę także przestrzeń wokół tych urządzeń. Wystarczająca ilość miejsca musi zostać zachowana np. wokół umywalki czy toalety. Weź pod uwagę także, by pozostawiona przestrzeń umożliwia swobodne korzystanie z wanny czy otwieranie drzwi do kabiny prysznicowej. To oczywiste kwestie, jednak w stanie ekscytacji z powodu zmian zachodzących we wnętrzu, łatwo jest o tych najprostszych kwestiach zwyczajnie zapomnieć.

Oprócz wymiarów, bardzo ważne, by przed zakupem mebli łazienkowych, zamontować potrzebną armaturę. Umiejscowienie wszystkich jej elementów da Ci pełen obraz na to, ile miejsca realnie masz jeszcze do zagospodarowania. Meble łazienkowe muszą być dopasowane rozmiarowo do wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki.

Jaki materiał najlepiej nadaje się na meble łazienkowe?

Współczesne meble łazienkowe mogą być wykonane z bardzo różnorodnych materiałów. Właściwie nie ma tu żadnych ograniczeń. Bez trudności znajdziesz meble drewniane, szklane czy metalowe. Wybór należy do Ciebie, pamiętaj jednak, że drewno w łazience wymaga specjalnego zabezpieczenia przed wilgocią. Oczywiste jest, że podczas kąpieli czy prysznica, w powietrzu unosi się ogromna ilość pary wodnej, która skrapla się i osiada na wszystkich łazienkowych powierzchniach. Samo naturalne drewno nie jest odporne na wilgoć, dlatego wymaga zakonserwowania. Najczęściej do tego celu używa się lakieru poliuretanowego lub specjalnej folii.  Oprócz zabezpieczenia drewnianych powierzchni, zwróć uwagę także na to, czy zawiasy i okucia szafek i szuflad są odporne na korozję.

Jaki kolor mebli łazienkowych sprawdzi się najlepiej?

Łazienka kojarzy nam się przede wszystkim z bielą, jednak obecnie odchodzi się już od stereotypów, wprowadzając do łazienki o wiele bardziej żywe i intensywne barwy. Przed wyborem mebli zastanów się, jaki kolor będzie w łazience dominował, a dopiero później wybierz meble w odpowiadającym Ci kolorze. Jeśli nie masz żadnego konkretnego pomysłu, biel zawsze będzie dobrym i uniwersalnym wyborem, pasującym do każdej aranżacji.

Jakie meble muszą znaleźć się w łazience?

szafki łazienkowe
fot. Pixabay.com

Jednym z najczęściej stosowanych łazienkowych mebli jest szafka. Szafki łazienkowe występują w różnych formach, z których ta najpopularniejsza stosowana jest jako szafka pod umywalkę. Oprócz tego rodzaju szafek, występują również wersje wiszące oraz stojące. To, czy wybierzesz szafkę wiszącą na ścianie czy wolnostojącą będzie z pewnością zależało od tego, ile miejsca masz do zagospodarowania. Szafki zazwyczaj wyposażone są w otwierane drzwi i szuflady lub półki. To dobry sposób na organizację podręcznych przedmiotów w łazience.

Oprócz typowych szafek łazienkowych, na rynku dostępne są także słupki, stanowiące idealne dopełnienie szafek. Słupki to wąskie i wysokie nawet na 185 cm szafeczki. W słupku można przechowywać kosmetyki, przybory kąpielowe czy kosz na bieliznę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here