Łazienki stały się pięknymi wnętrzami, które aranżowane są w bardzo wyszukanych stylach. Dawniej nie zwracano aż tak szczególnej uwagi na wystrój łazienki, dzisiaj jednak jest to jedno z ważniejszych pomieszczeń w całym domu. Aby łazienka była wygodna i komfortowa, musi być nie tylko piękna, ale także funkcjonalna. O tym zaś decydują m.in. meble łazienkowe. Jednym z ich elementów są łazienkowe szafki. Jakie szafki wybrać do swojej łazienki?

Najważniejsze jest przeznaczenie

meble do łazienki białe
fot. Pixabay.com

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję odnośnie wyboru szafki łazienkowej, zastanów się, w jaki sposób będzie ona użytkowana.  Szafki łazienkowe występują w różnych formach, a każda z nich ma nieco inne zastosowanie.

Szafka pod umywalkę

Jak sama nazwa wskazuje, szafka pod umywalkę służy przede wszystkim do wygodnego umieszczenia na niej umywalki. Może być ona wpuszczona w blat bądź ułożona na blacie. Tego typu szafkę kupuje się razem z armaturą, jest to spójny zestaw, tworzący ciekawą aranżację. O tym, czy lepszym rozwiązaniem jest umywalka nablatowa czy wpuszczana w blat trudno jest mówić. Wiele zależy od aranżacji wnętrza, od gustu właściciela i zasobności portfela, bo zestaw szafki z umywalką jest zazwyczaj nieco tańszy, chyba że mówimy o modelach z górnej półki. Szafka pod umywalkę posiada zazwyczaj szuflady bądź drzwiczki, a w jej wnętrzu można przechowywać np. kosmetyki czy przyrządy kosmetyczne i higieniczne.

Szafki wiszące

Jeżeli nie masz zbyt wiele miejsca w łazience, dobrym pomysłem może okazać się szafka wisząca na ścianie. Najczęściej umieszcza się ją nad umywalką, jeśli jej fronty pokryte są lustrem. Jest to oszczędność miejsca, ale też pieniędzy, bo nie ma konieczności kupowania osobnego lustra. W takiej wiszącej szafce najczęściej przechowuje się kosmetyki do makijażu czy inne podręczne na co dzień przedmioty. Szafka wisząca może zostać umieszczona nie tylko nad umywalką, ale także w każdym innym miejscu w łazience. Jeśli chcesz powiesić szafkę nad umywalką, zwróć uwagę na jej grubość. Jeśli szafka będzie zbyt mocno odstawać od ściany, korzystanie z umywalki może być utrudnione.

Szafki stojące

Szafki wolnostojące to najprostsze meble łazienkowe. Są stabilne, mobilne, mogą być umieszczone wszędzie tam, gdzie tylko znajdziemy na nie miejsce. Warto podkreślić, że każdą szafkę łazienkową, a szczególnie tę wysoką, można dodatkowo przykręcić do ściany, by uniemożliwić im przewrócenie się. Szafki stojące są pojemne, a dzięki temu bardzo funkcjonalne. Bez trudu pomieszczą wszystkie potrzebne łazienkowe przedmioty.

Szafki otwarte

Nowoczesnym rodzajem szafek łazienkowych są szafki otwarte. Mają one ciekawy design, wprowadzają do wnętrza odrobinę lekkości i zwiewności. Jedynym ich minusem jest jednak to, że wszystko, co przechowujemy w takiej szafce będzie widoczne na zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem jest więc zestawienie szafki otwartej z zamkniętymi i przechowywanie bardziej osobistych przedmiotów, które chcemy raczej ukryć przed wzrokiem gości w szafkach zamkniętych.

Słupki łazienkowe

meble łazienkowe
fot. Pixabay.com

Kolejną formą szafek łazienkowych są słupki. To wysokie nawet na 185 cm i wąskie szafki, składające się z drzwiczek i półeczek. Słupek może być miejscem do przechowywania czystych ręczników czy papieru toaletowego, możliwości są niemal nieograniczone. Oprócz słupków, na rynku dostępne są także półsłupki oraz słupki niskie.

Komody łazienkowe

Jeśli lubisz tradycyjne rozwiązania, możesz postawić na komodę łazienkową. To niski mebel szerszy od słupka, wyposażony w dwoje drzwiczek i szufladę. Przypominają nieco komodę z sypialni, pamiętaj jednak o tym, że nawet jeżeli w swoim salonie czy sypialni posiadasz białą komodę, pod żadnym pozorem nie próbuj użytkować jej w łazience. Meble pokojowe nie są zabezpieczane przed wilgocią w przeciwieństwie do mebli łazienkowych.

Półki łazienkowe

Najprostszym chyba rozwiązaniem problemu z organizacją w łazience jest po prostu łazienkowa półka. Wystarczy tylko przykręcić ją do ściany i już mamy miejsce na postawienie mniej osobistych przedmiotów, jak np. odświeżacz powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here