Meble łazienkowe to absolutnie konieczny element wyposażenia każdej łazienki. Sama wanna i prysznic nie wystarczy, by łazienka była funkcjonalna i wygodna. Obok szafek łazienkowych czy półek, sporą popularnością cieszą się słupki i półsłupki łazienkowe. O czym pamiętać, wybierając tego typu mebel do łazienki?

Czym jest słupek i półsłupek łazienkowy?

meble łazienkowe
fot. Pixabay.com

Słupek i półsłupek łazienkowy to pewna forma łazienkowej szafki. Od standardowego mebla różni się przede wszystkim rozmiarem. Słupki są wąskie, a wysokie. Zarówno słupki, jak i półsłupki wykorzystywane są przede wszystkim w łazienkach o niewielkim metrażu. Decydująca jest więc przede wszystkim ich głębokość. Szerokość słupków i półsłupków może się zmieniać, ale kluczowym wymiarem jest głębokość. Najmniejsze dostępne słupki ma głębokość 20 cm. Górnej granic właściwie nie ma, ale żeby szafkę nazwać słupkiem, głębokość nie powinna wynosić zbyt wiele ponad  50cm.

Rodzaje słupków łazienkowych

Słupki występują w kilku formach. Jedną z nich jest słupek podwieszany. Sprawdzi się on szczególnie w łazienkach o niewielkim metrażu, gdzie chcemy zaoszczędzić trochę miejsca. Wówczas pod zamontowanym na ścianie słupkiem możemy przechowywać cięższe czy większe przedmioty, np. kosz na pranie, proszek do prania w dużym wiaderku czy inne tego rodzaju przedmioty. Przy wyborze słupka wiszącego warto jedynie zwrócić uwagę na to, by jego wysokość nie była za duża. Jeśli słupek będzie miał 180 cm wysokości, a powiesimy go na ścianie na wysokości kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu centymetrów, korzystanie z górnych półek będzie bardzo niewygodne.

Inną formą słupków łazienkowych są słupki narożne. Sprawdzają się w łazienkach i niewielkim metrażu lub tam, gdzie nie da się wygospodarować innego miejsca. Kąty łazienki w wielu przypadkach pozostają niezagospodarowane. Narożne słupki rozwiązują ten problem.

Słupek otwarty to nowoczesna forma słupka łazienkowego. Sprawdzi się tam, gdzie słupek jest zamontowany w taki sposób, że swobodne otwieranie i zamykanie drzwiczek byłoby niewygodne lub nawet niemożliwe. Otwarte półki słupka pozwalają na przechowywanie wielu rzeczy, ale minusem jest fakt, że wszystkie te przedmioty będą widoczne dla każdego, kto wejdzie do łazienki.

Słupek łazienkowy do małej łazienki

Nawet, jeśli wydaje Ci się, że w Twojej łazience nie da się wygospodarować miejsca na meble łazienkowe, możesz mieć pewność, że wąski słupek łazienkowy uda się jeszcze wstawić. Na rynku dostępne są słupki o szerokości 30 cm. Taki mebel może znacząco zwiększyć funkcjonalność łazienki, dodając jej przestrzeni do przechowywania. Jeżeli front szafki jest lustrzany, zyskasz dodatkowo kolejną funkcjonalność.

Dostępne są również słupki łazienkowe, które w swojej dolnej części mają wbudowany kosz na bieliznę. To również oszczędność miejsca. W miejscu, w którym normalnie postawilibyśmy zapewne kosz, może stanąć coś zupełnie innego bądź może tam pozostać po prostu wolna przestrzeń.

Kolory słupków łazienkowych

szafki łazienkowe
fot. Pixabay.com

Dzisiejsze aranżacje łazienek są niezwykle urozmaicone, a meble łazienkowe występują niemal w każdym kolorze, jaki tylko możemy sobie wymarzyć. Najbardziej popularne są oczywiście słupki łazienkowe białe. Biel jest kolorem uniwersalnym, tworzy klimat czystości, higieny, optycznie powiększa wnętrze, dodając mu kilku centymetrów. Jeżeli jednak rezygnujesz ze schematów, możesz postawić na kontrast. Słupki w kolorze czarnym będą ciekawym przełamaniem stylistyki, wprowadzającym ciekawy akcent do całej aranżacji. Słupki łazienkowe występują także w kolorze brązowym czy nawet czerwonym. Wszystko zależy od aranżacji wnętrza, a także od gustu jego właściciela. Warto jednak pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, że jasne kolory powiększają wnętrze, a ciemne barwy zdecydowanie je zmniejszają. Choć jest to efekt jedynie optyczny, dobre samopoczucie w łazience wynika między innymi z przestrzeni i oddechu, jaki daje. Im więcej jest wolnej przestrzeni, tym więcej w niej lekkości i delikatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here