W wielu krajach azjatyckich korzeń kudzu uchodzi już za jeden z podstawowych środków do leczenia różnych form uzależnień. Ma działać przede wszystkim na alkoholizm i nikotynizm. Ma być takim naturalnym ratunkiem dla osób, które nie potrafią zupełnie samodzielnie wygrać z uzależnieniem.

Kudzu właściwości wynikające ze składu

Kudzu ma naprawdę wyjątkowe właściwości. Są one efektem pojawienia się pewnych szczególnych substancji w korzeniu tejże rośliny. Mowa tu głównie o izoflawonach, czyli związkach zaliczanych do grupy flawonoidów, które w ludzkim organizmie działają jak hormony i dzięki temu są w stanie naprawić zaburzoną gospodarkę hormonalną. W terapii uzależnień najważniejszą rolę odgrywają cztery z nich – pueraryna, daidzeina, genisteina oraz daidzyna. Każdy z tych związków ma wywołać podobny efekt. Każdy z nich ma za zadanie zmniejszyć ochotę na sięgnięcie po alkohol.

Rola izoflawonów w leczeniu uzależnień jest jednak większa, bo nie tylko zmniejszają one ochotę na skorzystanie z użytki, ale też pomagają organizmowi wrócić na właściwe tory i szybciej pozbyć się negatywnych skutków np. nadmiernego spożywania alkoholu. Pod ich wpływem organizm efektywnie się oczyszcza. Szybciej pozbywa się toksyn i szybciej zdrowieje.

Wpływ psychiki na pomyślność terapii

Właściwa fizjologia to jednak tylko jedna strona medalu. Kudzu właściwości mogłyby gwarantować nawet natychmiastowe odtrucie organizmu, ale osoba uzależniona i tak bardzo szybko wróciłaby do nałogu, gdyby nie zyskała odpowiedniej siły i motywacji do tego, by z nim zerwać. Na szczęście i ten efekt da się osiągnąć z pomocą opisywanej rośliny. Działa ona pozytywnie także na psychikę. Zmniejsza zmęczenie i poziom napięcia. Ogólnie rzecz biorąc działa odstresowująco i rozluźniająco.

Pod wpływem substancji występujących w korzeniu, a zwłaszcza izoflawonów, organizm zyskuje też dodatkową zdolność do szybszej produkcji dwóch bardzo ważnych hormonów – serotoniny oraz dopaminy. Oba z nich odpowiadają za samopoczucie. Gdy ich poziom wzrasta, wzrasta również poziom energii i motywacji. Dopamina jest przy okazji tym hormonem, który może wydzielać się w trakcie spożywania alkoholu i palenia papierosów, dlatego bardzo ważne jest to, by po zerwaniu z nałogiem organizm mógł ją wytwarzać w inny sposób.

Podsumowanie

Korzeń kudzu na pewno skrywa w sobie duży potencjał, ale nie należy traktować go jak magicznego lekarstwa na wszelkie uzależnienia. Gdy natura nie pomaga, trzeba zwrócić się po pomoc do specjalisty. Czasami terapia okazuje się po prostu niezbędna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here