Badanie przepływu żył związane jest w bezpośredni sposób z diagnozowaniem problemów istniejących w ich obrębie. Warto dowiedzieć się, jak wygląda tego rodzaju badanie oraz zapoznać z większą ilością informacji na jego temat.

Wskazania do badania żył

Dzięki badaniu żył możliwe jest dokonanie oceny wydolności żył oraz tętnic, co jest niezwykle istotne podczas diagnozowania wielu schorzeń nękających człowieka. Wśród nich można wymienić na przykład niedrożności w żyłach, zatory żylne, a także tętniaki. Zwężenie żył może być bardzo groźne i prowadzić do pojawienia się takich problemów zdrowotnych jak udary, zawały serca, a także zatorowość płucna. Dlatego warto monitorować stan żył poprzez badania żył, jeśli tylko występuje taka konieczność.

Jak wygląda badanie żył?

Badanie przepływu żył nie jest inwazyjne, dlatego jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne. Nie trzeba się do niego w żaden specjalny sposób przygotowywać wcześniej. W badaniu dopplerowskim żył specjalna głowica przykładana jest do ciała pacjenta. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie obrazu żył, który jest niezbędny do oceny istniejących problemów, a także postawienia diagnozy.

Interpretacja wyników

Wynik badania żył najczęściej pacjent otrzymuje od razu. Dzięki wychwyceniu nieprawidłowości możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, a także skierowanie pacjenta na zabieg chirurgiczny, jeśli tylko występuje taka konieczność. Badanie żył może wskazać takie schorzenia jak na przykład miażdżyca, zakrzepica żył, a także inne zmiany, które są w bezpośredni sposób związane ze zmianami w żyłach. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż badanie tego rodzaju nie może być wykorzystane do oceny stanu żył, które znajdują się w mózgu. W tym celu należy skorzystać z takiego badania jak tomografia komputerowa.

Ile kosztuje badanie żył?

Badanie przepływu żył można wykonać bezpłatnie, jeśli posiada się odpowiednie skierowanie. Jednak możliwe jest również wykonanie go prywatnie za dodatkową opłatą, jeśli istnieją wskazania ku temu. Ceny badania przepływu żył zazwyczaj zaczynają się od stu złotych, co jest również zależne od konkretnych części ciała, które są badane. Ceny za wykonanie tego rodzaju badań mogą sięgać w niektórych przypadkach nawet do trzystu złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here