Zdarza się, że spowodowany różnymi czynnikami, ból stawów bywa nie do zniesienia. Kiedy zaczyna przeszkadzać lub wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, lekarz ortopeda może skierować pacjenta do endoprotezoplastyki. Wcześniej jednak niezbędne będzie dokładne przebadanie i usg ortopedyczne. Warszawa, tak jak i inne miasta Polski, mierzy się w tym względzie z problemem kolejek. W przypadku tak ważnych badań, od których może zależeć ważąca na naszej sprawności diagnoza, nie warto czekać. Zwłaszcza, że można wybrać miejsce, gdzie szybko i skutecznie wykonamy wszelkie niezbędne badania, w tym usg ortopedyczne,
Endoprotezoplastyka – opis zabiegu
Endoprotezoplastyka, znana również jako endoproteza stawu biodrowego czy kolanowego, jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na zastąpieniu uszkodzonego stawu sztucznym stawem, zwanym właśnie endoprotezą. To procedura wykonywana w celu złagodzenia bólu, przywrócenia funkcji stawu u osób, w których staw biodrowy czy kolanowy uległ uszkodzeniu. Zabieg ten ma przemożny wpływ na poprawę jakości życia u osób cierpiących na problemy ze stawami.
Jak wygląda endoptrotezoplastyka biodra?
Endoproteza stawu biodrowego to sztuczny staw złożony z panewki i kuli, zakończonej trzpieniem. Istnieją dwa rodzaje endoprotez stawu biodrowego, cementowa i bezcementowa. Te drugie pokrywa się specjalnym materiałem, który finalnie zrasta się z kością pacjenta. W zależności od tego, czy wymianie podlega cały staw, czy tylko jego część, także wszczepia się inne endoprotezy. Jednak o tym, jaki rodzaj endoprotezoplastyki biodra zostanie przeprowadzony, decyduje lekarz po dokładnym przebadaniu pacjenta.
Kiedy wykonuje się wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego?
Decyzja o wykonaniu endoprotezoplastyki zależy od wielu czynników, między innymi od stopnia uszkodzenia stawu. Endoproteza stawu biodrowego jest zazwyczaj rozważana w przypadku poważnych uszkodzeń stawów, które prowadzą do bólu, ograniczenia ruchomości i utraty jakości życia. Endoprotezę stawu biodrowego rozważa się również wówczas, kiedy inne metody leczenia, takie jak fizjoterapia, leki przeciwbólowe, ortezy i zmiana stylu życia nie przynoszą ulgi i pacjent nadal cierpi na znaczący ból i dysfunkcję.
Czy wiek stanowi dyskwalifikację do endoprotezoplastyki?
Sam wiek nie jest zazwyczaj problemem, jednak zawsze ważna jest zdolność pacjenta do tolerowania operacji. Bardzo ważny jest stan kości i to on często warunkuje rodzaj używanej podczas operacji endoprotezy. Decyzja o wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego zawsze jednak może zależeć od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.