Blender jest jednym z tych urządzeń, które każdy chce mieć w swojej kuchni. Służy do rozdrabniania produktów, za jego pomocą możemy przygotować pyszne smoothie, koktajl czy mus. Możliwości zastosowania jest naprawdę mnóstwo. Jaki blender kupić, by sprawdził się najlepiej?

Rodzaje blenderów

fot. Pixabay.com

Blendery występują na rynku w dwóch podstawowych rodzajach. Oba z nich są bardzo wygodne w użyciu, a różnią się między sobą sposobem obsługi. O jakie rodzaje chodzi?

Blender ręczny

Jest niezwykle poręczny i łatwy w zastosowaniu. Operujemy nim ręcznie, trzymając go w dłoni. Zazwyczaj używamy go do czynności szybkich, jak np. szybkie rozdrobnienie jakiegoś produktu. Moc takich blenderów nie jest wysoka i trzeba pamiętać, że nie są to urządzenia przystosowane do długotrwałej pracy. W komplecie z blenderem występuje także pojemnik na zupę czy koktajll, a jego pojemność może wynosić nawet 2l.

Blender kielichowy

To większy odpowiednik blendera ręcznego. Różni się od niego sposobem obsługi- takiego blendera nie trzymamy w dłoni tylko stawiamy go na blacie. Blender kielichowy pozwala na przygotowanie smoothie czy zupy dla większej ilości osób. Tego rodzaju blendery są o wiele mocniejsze niż wersje ręczne.

Jaką moc powinien mieć blender?

Zarówno blendery ręczne, jak i kielichowe do efektywnego działania potrzebują sporo mocy. Im moc urządzenia jest większa, tym lepiej sprzęt poradzi sobie z twardymi produktami i będzie pracował przez dłuższy czas. Mocne blendery kielichowe to te, których moc przekracza 1200W. Za pomocą takiego urządzenia z łatwością posiekasz nawet twarde orzechy. Często blendery o tak wysokiej mocy posiadają funkcję turbo, która pozwala na chwilowe podniesienie obrotów silnika dla lepszego wyrobienia masy czy np. zmieszania smoothie.

Blendery ręczne są nieco słabsze od kielichowych, a mocne modele posiadają moc powyżej 750W. Taka moc wystarczy, by radzić sobie nawet z twardymi produktami.

Jakie zasilanie ma blender?

Blendery kielichowe  w zdecydowanej większości są urządzeniami zasilanymi energią elektryczną, trudno jest znaleźć blender kielichowy na baterie. Jest to jednak możliwe w przypadku blendera ręcznego. Modele bezprzewodowe są wygodne w użyciu, choć nieco cięższe od przewodowych ze względu na obecność akumulatora. Zaletą bezprzewodowego blendera ręcznego jest wygoda jego użytkowania, a pewną wadą- to, że po krótkim czasie blender trzeba będzie podłączyć do ładowania. Warto wziąć pod uwagę, że urządzenie bezprzewodowe nigdy nie będzie miało takiej mocy, jaką ma urządzenie przewodowe, to samo tyczy się blenderów ręcznych.

Od czego zależy efektywność działania blendera?

fot. Pixabay.com

To, czy blender będzie spełniał swoje zadania zależy przede wszystkim od tego, w jakie noże jest wyposażony. To właśnie noże odpowiadają za siekanie i rozdrabnianie produktów. Blendery kuchenne wyposażone w jeden nóż są wersjami niskobudżetowymi. Dobrze radzą sobie ze stosunkowo miękkimi produktami, nieco gorzej w przypadku produktów twardych. Zdecydowanie lepiej wypadają blendery z dwoma nożami. Sprawiają one, że możliwe staje się rozdrobnienie nawet twardych produktów. Zupełną nowością są blendery z nożami siekającymi w dwóch kierunkach jednocześnie- w pionie i w poziomie.

Jakie funkcje spełniają nowoczesne blendery?

Nowoczesne blendery to już nie tylko urządzenia do rozdrabniania produktów. Większość nowych modeli posiada możliwość regulacji prędkości pracy poprzez nacisk dłoni na przycisk umieszczony w rączce. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zawsze się sprawdza. Wiele modeli blenderów posiada także pulsacyjny tryb pracy, pozwalający na  regularne przyspieszanie i zwalnianie, co przydaje się podczas mieszania składników np. na ciasto. Totalną innowacją są blendery z funkcją gotowania, które posiadają wbudowaną płytę grzewczą. W takim urządzeniu ugotowanie zupy zajmie dosłownie kilka  chwil.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here