Czy jest coś przyjemniejszego od relaksu w hamaku? Choć za oknem zima, już dziś przygotowujemy się do sezonu wiosennego. Hamak jest nieodłącznym elementem oazy ogrodowego spokoju. Wiele osób nie wyobraża sobie, by w ich ogrodzie zabrakło hamaka. Jaki hamak wybrać, by spełniał on swoje zadania?

Wybierz miejsce

hamak
fot. Pixabay.com

Istotne przy wyborze hamaka jest określenie miejsca jego zastosowania. Hamak jest bowiem nie tylko wskazany do ogrodu, ale także do sypialni czy pokoju,  którym z przyjemnością zanurzysz się w ulubionej lekturze. Kiedy zdecydujesz już, gdzie hamak będzie umiejscowiony, możesz wybrać spośród dwóch podstawowych rodzajów hamaków.

Hamak klasyczny

Klasyczna wersja hamaka za zazwyczaj 3 do 4 metrów i jest siedziskiem przeznaczonym do leżenia. Mocuje się go pomiędzy dwoma ścianami, drzewami czy słupami. Jeśli nie posiadasz odpowiednich drzew w ogrodzie, hamak klasyczny może być zawieszony na specjalnym stelażu. Zajmuje sporo miejsca, jest pojemny, a dostępne są wersje dla 1, 2, a nawet 3 osób.

W ofercie hamaków klasycznych znajdują się hamaki tradycyjne oraz hamaki z poprzeczkami czy drążkiem. Hamak tradycyjny umożliwia zawinięcie się, jak w kokon. Dzięki temu, że nie posiada on drążków, można go łatwo złożyć czy włożyć do bagażnika samochodu i zabrać ze sobą na wycieczkę. Hamak z drążkiem natomiast jest oparty na dwóch drewnianych belkach ułożonych równolegle do siebie. Dzięki nim hamak rozkłada się jak łóżko. W takim hamaku możemy się wygodnie rozciągnąć, poczytać czy przespać.

Fotel hamakowy

Fotel hamakowy to drugi rodzaj hamaków. Ma długość około 4 metrów, doskonale mieści się na balkonie czy tarasie, ale może być zastosowany także w ogrodzie poprzez powieszenie na gałęzi drzewa. Fotel hamakowy jest mniejszy od klasycznego hamaka, a inaczej zwany jest krzesłem brazylijskim.

Z jakiego materiału tworzone są hamaki?

Hamaki tworzone są ze sznurków lub z materiałów.

Hamaki sznurkowe mogą być tworzone z grubej wiązanej liny. Cechują się tym, że są trwałe, ale niezbyt wygodne. Wyjątkiem są tutaj hamaki sznurkowe meksykańskie, które charakteryzują się miękkim, gęstym splotem zapewniającym wygodę. Hamaki materiałowe natomiast tworzone są najczęściej z bawełny, duracordu czy nylonu. Materiały te różnią się od siebie swoimi właściwościami i odpornością na warunki atmosferyczne. Równie często tworzy się hamaki z jedwabiu czy materiału o nazwie sunbrella.

Jaki hamak wybrać do ogrodu?

hamak
fot. Pixabay.com

Jeśli masz zamiar zamontować hamak w swoim ogrodzie, prawdopodobnie nie masz zamiaru zdejmować go za każdym razem, kiedy przyjdzie deszcz czy śnieg. Z tego względu wybieraj hamaki odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrze sprawdzi się tutaj hamak durasol lub nylonowy. Są one wygodne, a do tego niestraszna im nawet długotrwała ekspozycja na zewnątrz. Weź pod uwagę wielkość hamaka. Znaczenie ma jego długość, szerokość siedziska oraz waga samego hamaka. Oczywiste jest, że im większy jest hamak, tym jest on wygodniejszy. Jeżeli więc posiadasz odpowiednią ilość miejsca, stawiaj na hamaki o sporych rozmiarach. Aby hamak był zupełnie wygodny i komfortowy, powinien mieć minimalnie 3,5 metra długości. Jeżeli hamak ma być zamontowany na stelażu, konieczny jest jego właściwy dobór pod kątem rozmiaru. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej jest kupić komplet hamak+ stelaż, czy może kupić te dwa elementy osobno. Warto pamiętać, że wybierając stelaż i hamak z tego samego kompletu, masz pewność, że te dwa elementy będą do siebie idealnie dopasowane. Jeśli zdecydujesz się na zakup stelaża osobno, zwróć uwagę na jego długość- zbyt krótki stelaż sprawi , że hamak będzie dotykał ziemi.

Czy warto kupić hamak?

Hamak do doskonały sposób na przyjemne spędzanie wolnego czasu. Co powiesz na oglądanie gwiazd w dwuosobowym hamaku? Brzmi ciekawie, prawda? Odpoczynek na hamaku jest bardzo przyjemny oraz zdrowy dla naszego kręgosłupa. Stanowi też niemałą frajdę dla dzieci, które z pewnością będą zachwycone. To nieduży wydatek, a ogrom radości dla każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here