Wylegiwanie się na hamaku jest niesamowicie przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Kiedy słońce mocno grzeje, a my mamy odrobinę wolnego czasu, nic nie szkodzi, by troszkę poleniuchować. Hamak sprawdza się znakomicie. Dlaczego warto postawić na klasyczny, tradycyjny hamak, który znamy od lat?
Hamak klasyczny- jakie ma cechy?

Hamak klasyczny jest dużym kawałkiem trwałego i wytrzymałego materiału o długości około 3, a nawet 4 metrów. Sposób zamocowania tego rodzaju hamaka jest prosty. Polega na rozwieszeniu go pomiędzy dwoma słupami, ścianami czy drzewami, jakie mamy w ogrodzie. Jeżeli w swoim ogrodzie nie masz drzew, albo marzysz o hamaku na tarasie, nic straconego. Hamak można rozwiesić również na specjalnie przystosowanym do tego celu stelażu.
Zalety hamaków klasycznych
Przede wszystkim, jaki zaletę można wskazać fakt, że taki hamak jest niezwykle wygodny. Możesz komfortowo przespać w nim całą noc, co może być bardzo przyjemne latem. Hamaki klasyczne są bardzo pojemne, bez problemu pomieszczą dwie, a nawet 3 osoby, w zależności od modelu. Kiedy zechcemy przenieść Hama w inne miejsce, z łatwością go złożymy. Po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, jest bardzo mobilny. Jeżeli zaskoczą nas nieprzewidziani goście i będziemy potrzebować dodatkowego miejsca do spania, taki hamak sprawdzi się doskonale. Jest pojemny, praktyczny i funkcjonalny, więc warto mieć go w swoim ogrodzie.
Hamak klasyczny- jakie ma wady?
Jak każdy przedmiot, hamak klasyczny ma również swoje wady. Jedną jest fakt, że nie da się zamontować go na małym balkonie. Aby hamak mógł być użytkowany na balkonie, potrzebne jest rozłożenie stelaża, a do tego trzeba sporej przestrzeni. To właściwie jedyna wada tego przedmiotu. No, może poza tym, że hamak rozleniwia i sprawia, że wciąż mamy ochotę odpoczywać!
Rodzaje hamaków klasycznych
Hamak klasyczny występuje w dwóch podstawowych rodzajach. Jednym z nich jest hamak tradycyjny. W swojej budowie nie posiada on drążków, jest wygodny, a leżąc w nim zwijamy się jak w kokon. Taki hamak łatwo można złożyć i przenieść w inne miejsce, jest mobilny i bardzo lekki. Jest także bezpieczny, to trudno jest z niego wypaść. Klasyczny hamak pochodzi z Karaibów. Stosowała go rdzenna ludność tamtych regionów, by schronić się w dżungli przed wężami i innymi groźnymi zwierzętami. Dzisiaj hamak tradycyjny często gości w naszych ogrodach.
Drugim rodzajem hamaków klasycznych jest hamak meksykański czy inaczej mówiąc, amerykański. Od klasycznego różni się tym, że posiada w swojej budowie dwie równolegle do siebie ułożone belki. Dzięki nim hamak jest jak łóżko. W nim nie zwijamy się jak w kokonie, a rozkładamy całym ciałem. Zazwyczaj montuje się go na stałe w ogrodzie bądź na tarasie. Jedyną wadą hamaka amerykańskiego jest jego wywrotność, niekoniecznie więc nadaje się on do spania.
Hamak klasyczny- czy to zdrowe dla kręgosłupa?

Wylegiwanie się czy spanie w hamaku jest bardzo korzystne dla naszego kręgosłupa. Jest on odciążony, nic go nie uciska, rozluźniamy się. Warto wspomnieć, że np. w Ameryce Południowej hamak jest naturalnym elementem wyposażenia każdej sypialni. U nas stanowi raczej dodatek, który najczęściej stosujemy w ogrodzie, jego popularność jednak wzrasta, a coraz częściej można spotkać hamaki również we wnętrzach domów.
Czy warto kupić hamak?
Oczywiście! Ceny hamaków nie są wysokie, a lista korzyści jest naprawdę długa. Oprócz relaksu dla ciała i ducha, hamak będzie nie lada frajdą dla dzieci. Tradycyjna wersja hamaku jest wygodna i nie ma zbyt dużego ryzyka wywrócenia się, chyba że mówimy o wersji amerykańskiej. Tak, czy inaczej, hamak, który nie jest przecież żadną nowością, szturmem zdobywa nasze ogrody, zapewniając nam przyjemny, zdrowy odpoczynek. Jest wygodny i komfortowy, a każdemu z nas należy się przecież odrobina luksusu i odpoczynku po ciężkim dniu pracy i wysiłku.