Grill węglowy jest najczęściej stosowanym rodzajem grilla, jakiego używamy w przydomowym ogrodzie. Dawne grille węglowe były proste i miały ograniczoną funkcjonalność, dzisiejsze modele są o wiele bardziej zaawansowane. Jaki grill węglowy wybrać?

Zalety i wady grilla węglowego

grill
fot. Pixabay,.com

Główną zaletą grilla węglowego jest przede wszystkim niepowtarzalny smak potraw, który jest absolutnie nie do podrobienia.  Niektórzy porównują go do smaku potraw pieczonych bezpośrednio w ognisku. Sam zapach palonego drewna jest niezwykle przyjemny, grillowanie staje się więc nie tylko sposobem na pozyskanie pysznych dań, ale także na miłe spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi.

Kolejną zaletą grilla węglowego jest stosunkowo niska cena sprzętu. Już za kilkadziesiąt złotych można zakupić naprawdę dobry model o niewielkich rozmiarach. Decydując się na korzystanie z grilla węglowego, nie musisz martwić się o dostęp do prądu czy do gazu. Wystarczy tylko odrobina węgla, drewna i zapałki.

Czy grill węglowy ma jakieś wady? Z pewnością za wadę można uważać konieczność kupowania opału. W przypadku grilla elektrycznego czy gazowego tego problemu nie ma. Węgiel do grilla jest jednak powszechnie dostępny, nie ma problemu z jego zakupem.

Mimo, iż zapach pochodzący z grilla węglowego dla większości z nas jest przyjemny i dobrze się kojarzy, nie wolno grillować za pomocą takiego grilla np. na balkonie czy tarasie w mieście. Ma to związek przede wszystkim z ograniczeniami związanymi z ochroną środowiska naturalnego, a także z zakłócaniem spokoju sąsiadom.

Dodatkowe wyposażenie grilla węglowego

grill elektryczny
fot. Pixabay.com

Grille węglowe w najnowszych wydaniach posiadają cały szereg udogodnień, które jeszcze bardziej podnoszą komfort użytkowania. Niektóre grille posiadają pokrywę z regulacją dopływu powietrza. Dzięki temu możliwe jest równomierne i delikatne opiekanie potraw nad ogniem, a nie w samym ogniu. Ciekawym udogodnieniem jest także popielnik umieszczony na spodzie grilla. Dzięki niemu usuwanie nagromadzonego popiołu jest łatwe i bezproblemowe. W większości nowych modeli grillów węglowych, usuwanie popiołu jest możliwe w trakcie grillowania, nie ma konieczności zagaszania urządzenia.

Grille z pokrywą nierzadko mają możliwość pełnej kontroli temperatury. Wyposażenie w termometr pozwala na zachowanie temperatury dobranej odpowiednio do konkretnej przygotowywanej potrawy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grilla węglowego?

Przede wszystkim weź pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo. Dobry grill powinien posiadać solidne uchwyty oraz dodatkowe zabezpieczenia. Ważne, był chromowany, aby nie poddawał się korozji. Ruszt zazwyczaj ma bezpośredni kontakt z ogniem, a na ruszcie układa się mięso czy inne spożywcze produkty. Ruszt z materiału, która poddaje się korozji mógłby być wręcz niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Wybierając grill węglowego, zwróć uwagę na jego wielkość. Powinna ona zależeć przede wszystkim od ilości osób, dla których masz zamiar grillować. Duże grille pozwalają na przygotowywanie nawet kilkunastu porcji jedzenia jednocześnie, małe natomiast ograniczają się do 2-4 porcji. Im większy jest grill, tym jest solidniejszy, ale trudniejszy i mniej poręczny w transporcie. Jeżeli masz zamiar używać grilla nie tylko przy swoim domu, ale także np. podczas wycieczek i biwaków, postaw na mobilny, niewielki model, który nie przysporzy kłopotów przy przewożeniu. Warto zwrócić uwagę także na ilość rusztów. Niektóre modele mogą posiadać ich kilka, co pozwala na jednoczesne przygotowywanie kilku potraw. Jeżeli ruszt jest ruchomy, możliwe jest dokładanie węgla podczas pieczenia, co jest również bardzo przydatną funkcją. Zastanawiając się, jaki grill kupić, warto zwrócić uwagę także na jakość i materiał wykonania. Jeśli postawisz na model wysokiej jakości, będzie on służył przez lata, będzie też w pełni bezpieczny i zapewni wiele przyjemnych chwil z rodziną czy przyjaciółmi na łonie natury. Szczególne znaczenie ma podstawa grilla, która musi być stabilna, by grill nie przewracał się nawet przy silnym wietrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here