Grillowanie stało się niesamowicie popularne. Grillujemy z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, to świetna forma spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi, a po drugie, grillowane potrawy są znacznie zdrowsze od potraw smażonych. Wiele osób zastanawia się, jaki grill kupić. Możliwości jest kilka, a jedną z nich jest grill elektryczny. Czy to dobra inwestycja?

Zalety grilla elektrycznego

grill elektryczny
fot. Pixabay.com

Grill elektryczny jest niezwykle uniwersalnym urządzeniem. W przeciwieństwie do grilla węglowego czy grilla gazowego, grill elektryczny może być użytkowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Można stosować go także na balkonie bez ryzyka niezadowolenia sąsiadów- tego rodzaju grill nie wytwarza dymu ani ognia. Obsługa urządzenia jest łatwa i ogranicza się właściwie tylko do włączenia urządzenia, ustawienia temperatury i rozpoczęcia grillowania. To bardzo zdrowy sposób na przygotowywanie pysznych, aromatycznych potraw bez użycia tłuszczu. Dzięki temu, że grillowanie odbywa się beztłuszczowo, mogą z niego korzystać nawet osoby, które dbają o sylwetkę.

Grill elektryczny zapewnia niezwykle równomierne smażenie. Mięso czy inne grillowane produkty nie przywierają do blachy. Po zakończonym grillowaniu wystarczy jedynie umyć płytę. Wiele osób martwi się o zużycie prądu przez tego typu urządzenie. Nowe modele grillów elektrycznych są jednak energooszczędne, nie pobierają zbyt dużo energii elektrycznej.

Wady grilla elektrycznego

Największą wadą grilla elektrycznego jest fakt, że ograniczona jest możliwość zastosowania grilla w terenie, chyba, ze posiadamy agregat czy inne mobilne źródło energii elektrycznej. Grill węglowy z łatwością zabierzemy ze sobą na każdą wycieczkę, a w przypadku grilla elektrycznego musimy zadbać o dopływ energii elektrycznej. Pewną wadą może być także smak przygotowywanych potraw. Grill kojarzy na się z wędzonym dymem mięsem, kiełbasą o charakterystycznym smaku. W przypadku grilla elektrycznego niemożliwe jest uzyskanie takiego smaku ani aromatu. Grill elektryczny nie wytwarza ani płomienia, ani dymu, smak przygotowywanych potraw jest więc nieco odmienny. Nie każdemu przypadnie on do gustu.

Rodzaje grillów elektrycznych

Grille elektryczne występują w kilku podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich są grille z płytą i rynienką ściekową. Przez rynienkę wytopiony tłuszcz spływa do specjalnego zbiornika. Po zakończeniu grillowania wystarczy go jedynie wylać. Ten rodzaj grilla elektrycznego umożliwia grillowanie na teflonowej powierzchni, słynącej ze swojej nieprzywieralności.

Kolejnym rodzajem grilla elektrycznego jest grill stołowy. Cechuje się on niewielkimi rozmiarami, umożliwiającymi wygodne umiejscowienie go na stole. Jest idealny na domówkę czy zwykły obiad dla niewielkiej rodziny.

Ogromna popularnością cieszą się grille raclette. Jest to połączenie grilla z płytą grzejną, która umożliwia tworzenie zapiekanek. Całe urządzenie składa się z dwóch poziomów. Poziom górny to płyta grzejna, a poziom dolny do przestrzeń na kilka niewielkich, teflonowych patelni.

Jak wybrać dobry grill elektryczny?

grill elektryczny
fot. Pixabay.com

Przede wszystkim, nie kieruj się ceną. Czasem promocje i zadziwiająco niskie ceny mogą nas kusić. Pamiętaj jednak, że urządzenie dobrej jakości od renomowanej firmy posłuży nam przez wiele lat, będzie więc zdecydowanie lepszą inwestycją. Zwróć uwagę na jakość wykonania, zastosowane materiały, a także na wielkość urządzenia. Rozmiar grilla dostosuj do ilości domowników, by jednocześnie móc przygotować zdrowy obiad dla całej rodziny.

Czy warto kupić grill elektryczny?

Zdania są podzielone. Jedni twierdza, że taki grill to nic innego, jak zwykła patelnia w odmienionej formie. Inni nie wyobrażają sobie życia bez grillowania zamiast smażenia na tłuszczu. Wiele zależy od Twoich preferencji smakowych. Na pewno musisz liczyć się z tym, że grill elektryczny nie da Ci ani tego samego smaku, ani klimatu, jaki daje grill węglowy. Grill elektryczny jednak ma tę zaletę, że kiedy nie dopisze pogoda, możesz grillować w domu. Ani wersja węglowa, ani gazowa tego nie umożliwia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here