Wraz z nadejściem wiosny, nadejdzie także nowy sezon grillowy. To czas, w którym zaczynasz zastanawiać się, jaki grill kupić. Jedni mówią, że nie ma lepszego od grilla węglowego. Inni są nieco bardziej nowocześni i wybierają grille gazowe. Czy warto zainwestować w taki sprzęt? Czym różni się od grilla węglowego i które rozwiązanie jest lepsze?

Grill gazowy- jak działa?

grill gazowy
fot. Pixabay.com

Jak sama nazwa wskazuje, grill gazowy działa na gaz. W przeciwieństwie do grilla węglowego nie potrzebuje drewna ani węgla, a jedynie palnika, który zasilany jest gazem. Działanie takiego grilla jest nieco odmienne od działania grilla węglowego czy grilla elektrycznego. Pomiędzy płomieniami, a palnikiem znajduje się blacha, na którą w zamierzeniu ma spływać cały tłuszcz z potraw. Blacha ta nazywa się aromatyzerem. Blacha nagrzewa się, co sprawia, że płyny parują, stąd bierze się wyjątkowy smak przygotowanych potraw. Grill gazowy cechuje się tym, że posiada pokrętła do regulacji temperatury pieczenia, zupełnie podobne do tych w kuchenkach gazowych, które znamy z kuchni. Grille gazowe zazwyczaj korzystają z gazu z butli, a nowsze modele mogą być przyłączane do sieci gazowej.

Zalety i wady grilla gazowego

Użycie grilla gazowego zamiast grilla węglowego z pewnością jest wygodniejsze. Grill na węgiel trzeba najpierw rozpalić, później doprowadzić do właściwej temperatury i dopiero wtedy można zacząć grillowanie. W przypadku grilla gazowego użycie jest niemal identyczne, jak w przypadku kuchni gazowej. Ponadto, po skończonym grillowaniu, grill węglowy trzeba zagasić, a popiół trzeba wysypać. Grill gazowy nie powoduje tego problemu, wystarczy jedynie zakręcić pokrętło gazu. Ogólnie, grillowanie na grillu gazowym jest wygodniejsze. Łatwiej jest kontrolować temperaturę, grillowane mięso jest więc równomierne przypieczone. Nie musimy nieustannie doglądać płomienia, dokładać do ognia.. Możemy oddać się radości z grillowania. Wiele osób jednak twierdzi, że choć grill gazowy jest wygodny i prosty w użyciu, smak przygotowanych na nim potraw nie może równać się w żadne sposób ze smakiem potraw przygotowanych na grillu węglowym. Jest w tym sporo racji. Smak i zapach potraw z grilla węglowego ma związek z palonym drewnem. W przypadku grilla gazowego nie jesteśmy w stanie otrzymać takiego aromatu.

Zaletą grilla gazowego jest także brak emisji dymu, który nie tylko szkodzi środowisku, naszemu zdrowia, ale także denerwuje sąsiadów. Grill węglowy emituje go całkiem sporo.

Grill gazowy ma pewną wadę, a jest nią spory gabaryt. Takie urządzenie potrzebuje o wiele więcej przestrzeni. Poza tym, niektóre modele muszą być przyłączone do sieci gazowej, a to zupełnie uniemożliwia jego przestawienie w inne miejsce czy zabranie ze sobą na wycieczkę. Grill węglowy natomiast z łatwością zapakujemy do bagażnika i zabierzemy ze sobą na piknik czy biwak.

Jak wybrać grill gazowy?

grill gazowy
fot. Pixabay.com

Zastanawiając się, jaki grill kupić, rozważasz zapewne zakup grilla gazowego. Zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów, od których zależy wygoda użytkowania sprzętu. Przede wszystkim, grill gazowy powinien posiadać aromatyzery na jak największej przestrzeni pod rusztem. To właśnie od tych aromatyzerów zależy zapach i smak przygotowywanych potraw. Wybieraj te grille, które posiadają dwustronne żeliwne ruszty, pozwalające na uzyskanie najlepszych efektów. W przypadku grilla gazowego szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Podpięcie do butli czy sieci gazowej może być niebezpieczne w przypadku wystąpienia jakichś nieprawidłowości, warto więc wybrać modele renomowanych marek, by mieć pewność, że grillowanie będzie w pełni bezpieczne.

Grill gazowy czy węglowy?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Oprócz wymienionych wyżej wad, zalet i różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami grilla, warto podkreślić jeszcze jedną zależność, jaką jest cena. Grill gazowy jest droższy od grilla węglowego, jednak późniejsze grillowanie na gazowym grillu jest o wiele tańsze niż grillowanie na węglu. To, jakiego grilla wybierzesz zależne jest więc od zasobności portfela i twoich osobistych preferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here