Smartfon stał się niemal stałym elementem naszego wyposażenia. Ze smartfona korzystamy każdego dnia, używając go już nie tylko do wykonywania połączeń, ale także do obsługi konta bankowego, do rozrywki i korzystania z Internetu. Jaki smartfon kupić?

Zwróć uwagę na parametry

smartfon
fot.Pixabay.com

Kupując smartfona, zadaj sobie najpierw pytanie, do jakich celów masz zamiar go używać. Jeżeli szukasz smartfona jedynie do wykonywania połączeń, sprawdzi się każdy tani smartfon, wyposażony jedynie w najpotrzebniejsze funkcje. Jeżeli natomiast obiektem Twoich poszukiwań jest dobry smartfon do zdjęć, musisz postawić na znacznie droższy i zaawansowany technologicznie sprzęt.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych parametrów, które mają znaczenie Orzy wyborze smartfona jest przekątna ekranu. Dzisiejszym standardem jest 6”. To przekątna, która pozwala na wygodne korzystanie z internetu, a jednocześnie pozwala na wygodne noszenie urządzenia np. w kieszeni. Na rynku dostępne są smartfony o dużych ekranach o przekątnych nawet do 7”. To już bardzo duże urządzenia, wygodne w użytkowaniu, ale mniej wygodne w przenoszeniu. Zdecydowanie nie zmieszczą się do kieszeni. Warto jednak podkreślić, że większa przekątna nie musi oznaczać większego rozmiaru całego telefonu. Przy dużych przekątnych najczęściej znacznie cieńsza jest ramka wokół ekranu.

Rodzaje wyświetlaczy

Smartfony mogą mieć wyświetlacz AMOLD, IPS LCD oraz TFT LCD. Najlepsze efekty daje wyświetlacz AMOLED, gwarantujący wyraziste kolory, duży kontrast i doskonałą jakość obrazu. Smartfony z wyświetlaczem AMOLED są zdecydowanie najbardziej kosztowne. Tuż po nich znajdują się smartfony w wyświetlaczem IPS, które oferują dobry kontrast i jasność, ale nieco gorse odwzorowanie kolorów. Zdecydowanie najgorsze efekty dają ekrany TFT LCD, które cechują zazwyczaj tanie smartfony z niższej półki. Jeśli jednak nie zależy Ci na wysokiej jakości obrazu, bo telefonu używasz jedynie do dzwonienia, taki smartfon może okazać się odpowiedni dla Ciebie.

Systemy operacyjne smartfonów

smartfon
fot.Pixabay.com

Większość smartfonów pracuje  na systemie Android. To główny mobilny system operacyjny, tuż obok Apple iOS. Przez jakiś czas popularny był także mobilny Windows, jednak obecnie producenci nie rozwijają już tej platformy. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać smartfon z system Android czy może iPhone z Apple iOS, odpowiedź nie jest oczywista. Wiele zależy od tego, czy jesteś przyzwyczajony już do Androida. Obsługa Apple iOS jest nieco inna niż obsługa Androida, w gruncie rzeczy jednak funkcje są podobne. Tutaj więc wybór należy do Ciebie.

Jaki procesor w smartfonie?

Smartfony posiadają różne procesory. Najpopularniejsze są Qualcomm Snapdragon oraz MediaTek. Pierwszy z procesorów jest o wiele bardziej wydajny, MediaTek z kolei daje nieco gorsze osiągi. Procesor w smartfonie odpowiada za płynność pracy urządzenia. Oprócz procesora, za szybkość i płynność pracy urządzenia odpowiada ilość pamięci RAM. Minimalna ilość pamięci, jaką powinien posiadać smartfon to 2GB. Smartfony ze średniej półki cenowej mają zazwyczaj 3-4 GB pamięci RAM. Najdroższe smartfony oferują około 6 do nawet 8 GB pamięci RAM.

Pamięć do zapisywania zdjęć

Smartfony często stosujemy także do przechowywania ważnych plików. Dlatego tak ważne jest, by wybierać smartfony ze sporą ilością danych do przechowywania. Minimum to 32GB, choć standardowo dzisiejsze smartfony posiadają 64GB pamięci. Najlepsze modele smartfonów dają nawet 128 czy 256 GB pamięci. Zawsze istnieje także możliwość rozszerzenia ilości pamięci za pomocą karty pamięci, którą wkłada się do urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here