Drzwi są jednym z najważniejszych elementów aranżacji i wyposażenia domu. Mówimy tu oczywiście o drzwiach wejściowych oraz o drzwiach pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w domu. Wiele osób twierdzi, że to właśnie drzwi warunkują styl i wyraz całej aranżacji. Różnią się między sobą kolorem, fakturą, systemem zamykania i otwierania i zastosowanym do ich produkcji materiałem. Zastanówmy się więc, jakie drzwi są warte uwagi.

Drzwi wejściowe, czyli zapraszamy do domu!

drzwi
fot.Pixabay.com

Drzwi wejściowe to element, który ma znaczenie nie tylko pod kątem estetyki i atrakcyjności wizualnej, ale także pod kątem bezpieczeństwa. Wiemy przecież, że włamania zdarzają się często, drzwi mają nas przed nimi uchronić. Na rynku dostępne są drzwi wejściowe wykonane ze stali, PCW, aluminium czy z drewna. Wybierając te odpowiednie, kieruj się także współczynnikiem przenikania ciepła. Drzwi wejściowe muszą być ciepłe, a więc nie mogą dopuszczać do przenikania zimnego powietrza do domu. Istotne jest także, by drzwi były ciche. Wychodzący z domu członek rodziny nie będzie wówczas budził ze snu reszty domowników. Zwróć uwagę na wodoszczelność, o której informuje współczynnik wodoszczelności. Nie bez znaczenia pozostaje także rozmiar. Weź pod uwagę, że przez drzwi wejściowe musisz swobodnie mieścić się z siatkami z zakupami czy z dzieckiem na rękach. Wiele modeli drzwi wejściowych posiadają tzw. naświetla, czy górne lub boczne elementy przeszklone. Pozwalają one na wpuszczenie światła do wnętrza domu. Szukając idealnych drzwi wejściowych, stawiaj na modele antywłamaniowe, które zapewnią Ci najwyższy poziom bezpieczeństwa. Takich drzwi nie da się wyważyć, są więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Drzwi wewnętrzne

Wygląd drzwi wewnętrznych ma ogromne znaczenie dla całościowej aranżacji poszczególnych pomieszczeń w domu. Wybierając drzwi, przemyśl dobrze swój wybór. Ich późniejsza wymiana będzie wiązała się ze sporymi kosztami, o wiele większymi niż np. przemalowanie pokoju. Jak więc wybrać drzwi wewnętrzne? Najlepiej jest pozostawić sobie ten wybór na koniec remontu. Drzwi powinny współgrać z całością aranżacji, dlatego ich wybór na samym końcu remontu, gdy wybrane są już kolory i wykończenia ścian, jest jak najbardziej uzasadniony. Weź pod uwagę także to, że drzwi wewnętrzne dobiera się do obu pomieszczeń, które te drzwi dzielą. Jeśli drzwi pomiędzy salonem, a sypialnią dobierzesz kolorystycznie tylko do sypialni, w salonie stworzysz w ten sposób nieprzyjemny efekt chaosu i niedopasowania.  Zastosowanie drzwi wewnętrznych jest sposobem na stworzenie intymnego kąta, do którego nikt inny nie ma wstępu. To ważne szczególnie w domach, w których mieszka cała rodzina.

Nietypowe drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne najczęściej otwierane są w standardowy sposób, obecnie jednak coraz częściej stosowane są drzwi przesuwne. Najczęściej stosuje się je do spiżarni czy do garderoby, modne jest także zamontowanie takich przesuwnych drzwi o dużych rozmiarach pomiędzy otwartą w zamierzeniu kuchnią, a salonem. Drzwi przesuwne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, dodającym stylu i uroku każdemu wnętrzu. Jeżeli szukasz do swojego wnętrza czegoś wyjątkowego, drzwi przesuwne będą odpowiednie.

O czym pamiętać, wybierając drzwi zewnętrzne i wewnętrzne?

drzwi
fot.Pixabay.com

Nie kieruj się jedynie modą i aktualnymi trendami. Moda zmienia się bardzo szybko, trendy mijają, a drzwi pozostają z nami na długie lata. Przy wyborze kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością. Drzwi mają bezproblemowo spełniać swoje zadania. Mają być bezpieczne, jeśli mowa o drzwiach zewnętrznych, oraz wygodne w użyciu. Powinny być ciche i szczelne. Ważne jest też, by były dostosowane do aranżacji wnętrz. Jeśli wybierasz drzwi zewnętrzne, dostosuj je do koloru elewacji, chyba, że planujesz jej przemalowywanie. Drzwi i reszta aranżacji, czy to pokój, czy elewacja domu, powinny stanowić w sumie jedną spójną całość. Tylko wówczas stworzysz harmonijne połączenie, które cieszy oczy. Drzwi, choć niepozorne, mają ogromny wpływ na wystrój i aranżację naszego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here