Zazwyczaj cechą, na jaką najbardziej zwracamy uwagę przy zakupie drzwi wejściowych jest cena. Nie ma w tym nic dziwnego, bo rozbieżności w cenach drzwi wejściowych są ogromne. Zastanówmy się jednak, z czego wynikają te różnice i jakie drzwi wejściowe warto kupić do swojego domu?
Materiały używane do produkcji drzwi wejściowych
Najczęściej wybierane są drzwi wejściowe tworzone ze stali. Ich rama wykonana jest z drewna albo ze stali, która pokryta jest arkuszami blachy. Takie drzwi najczęściej oklejone są okleinami albo pomalowane farbami. Ten rodzaj drzwi wybierany jest często ze względu na stosunkowo niską cenę. Jeżeli możesz pozwolić sobie na nieco droższe rozwiązanie, postaw na drzwi stalowe wykończone sklejką lub drewnem. Minusem drzwi stalowych jest fakt, że trudno jest je ocieplić. Mają wysoki współczynnik przenikania ciepła.
Oprócz drzwi stalowych, na rynku dostępne są również drzwi tworzone z PCW. To najtańsza możliwość ze wszystkich. Zaletą jest nie tylko niska cena, ale także możliwość łatwego dopasowania do rolet, okien czy drzwi garażowych. Drzwi PCW są szczelne, mają bardzo dobre parametry cieplne.
Kolejną możliwością, jaką możesz wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się jakie drzwi kupić są drzwi drewniane. Zdecydowanym minusem jest ich wysoka cena. Ościeżnice i rama stworzone są z klejonki drewnianej, a całe skrzydło drzwi pokryte jest płytą HDF, płytą wiórową bądź sklejką. Front drzwi pokryty jest fornirem z naturalnego drewna sosnowego, dębowego czy mahoniowego. Drzwi drewniane mają bardzo dobre parametry cieplne, a właściwie jedynym minusem jest wysoki koszt.
Najdroższym rodzajem drzwi wejściowych są drzwi aluminiowe. Ich rama i cała ościeżnica wykonana jest z profilu aluminiowego. Skrzydło drzwi pokryte jest arkuszem PCW lub włóknem szklanym. Takie drzwi najczęściej używane są w miejscach użyteczności publicznych, choć coraz częściej stosowane są także w domach jednorodzinnych. Mają świetne parametry izolacyjności termicznej. Występują w różnorodnych rozmiarach, dostępne są również rozmiary niestandardowe.
Jakie cechy powinny mieć drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim ciepłe, szczelne, ciche i bezpieczne. Zazwyczaj drzwi zewnętrzne mają wielowarstwową budowę, a w ich wnętrzu znajduje się materiał termoizolacyjny. Jeżeli skrzydło drzwiowe jest grube, w jego wnętrzu można pomieścić sporą ilość materiału izolacyjnego, czyli najczęściej pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny wełnianej. Po grubości drzwi można więc stwierdzić, czy drzwi są dobre, czy nie. Warto sprawdzić przenikalność cieplną. Współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 1,5W/(m2.K). Jest to określone sztywnymi wymaganiami. Od przyszłego roku wymagania te będą sukcesywnie wzrastać. Istotna jest także klasa wodoszczelności, która nie powinna być niższa niż 3-4. Przy zakupie drzwi wejściowych sprawdź uszczelki, które powinny występować w co najmniej 2 sztukach na obwodzie drzwi. Jeżeli drzwi są grube i dobrze wypełnione, z pewnością będą ciche, co zapewni spokój w domu, bez dochodzących z zewnątrz odgłosów. Zwróć uwagę także na klasę trwałości mechanicznej. Wybieraj te modele drzwi, których trwałość mechaniczna mieści się w co najmniej 5 klasie. Oznacza to, że drzwi mają wytrzymać 100 000 cykli otwierania i zamykania, a więc będą nam służyć przez kilka, kilkanaście nawet lat.
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
Decydując się na zakup drzwi wejściowych, weź pod uwagę poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają. Najbezpieczniejsze są drzwi antywłamaniowe. Ich zamierzeniem jest stawienie oporu potencjalnemu włamywaczowi. Drzwi antywłamaniowe posiadają stalowe ramy i dodatkowe wzmocnienia, które sprawiają, że niemożliwe jest wycięcie otworu w drzwiach czy ich wyważenie. Drzwi antywłamaniowe posiadają dwa zamki, jeden z nich jest centralny, zamontowany wewnątrz skrzydła. Drugi zamek jest zamontowany jest po stronie pomieszczenia. Takie drzwi zapewnią nam komfort użytkowania, pełne bezpieczeństwo i spokój.