Temat smoczków to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów parentingowych. Jedni uważają, że smoczek jest nieodzownym elementem wyprawki dla dziecka, inni twierdzą, że smoczki niekorzystnie wpływają na rozwój zębów i mowy. Zdania są podzielone, czas więc zastanowić się, jaki smoczek kupić, by nie zaszkodzić dziecku.

Po co dziecku smoczek?

smoczek
fot. Pixabay.com

Dziecko poprzez smoczek uspokaja się dzięki odruchowi ssania. Już w łonie matki dziecko ssie swój kciuk, później ssie pierś podczas karmienia, a nieco później za pomocą ssania pije mleko z butelki. Ssanie dziecko ma w naturze, nie musi się go uczyć, jest to więc coś, co jest dla niego znane. Smoczek służy do uspokajania maluszka, uświadomienia mu, że wszystko jest dobrze, nic złego się nie dzieje. Wielu rodziców nadużywa nieco funkcji smoczka, wkładając go dziecku w usta np. gdy zbyt długo gaworzy. To zły nawyk, który może skutkować opóźnieniem nauki mowy. Niewłaściwe jest także podawanie dziecku smoczka na cały dzień. Okazyjnie jednak, smoczek może wpłynąć na uspokojenie się dziecka w sytuacjach kryzysowych. Choć smoczek nie jest obowiązkowym elementem dziecięcej wyprawki, podobnie zresztą chusta czy wiele innych gadżetów, warto mieć go pod ręką.

Rodzaje smoczków

Smoczki dla dzieci występują w wielu rodzajach, wyróżnionych ze względu na materiał wykonania czy kształt.

Smoczki silikonowe to jeden z rodzajów smoczków dostępnych na rynku. Są bezbarwne, bezwonne i bezsmakowe, nie odkształcają się nawet po dłuższym użytkowaniu.

Innym rodzajem smoczków są smoczki kauczukowe czy lateksowe. Cechują się brązową barwą, mają delikatny zapach i smak. Wykonane są z naturalnych materiałów, dzięki czemu są bezpieczne, jednak ze względu na swój smak, nie każde dziecko będzie chciało ich używać. Po pewnym czasie użytkowania smoczki kauczukowe rozciągają się, odkształcają i zużywają. Warto też podkreślić, że u niektórych dzieci kauczuk może wywołać reakcję alergiczną.

Ze względu na kształt smoczków wyróżnia się smoczki okrągłe, płaskie i symetryczne oraz smoczki anatomiczne.

Smoczki okrągłe mają regularny, okrągły kształt, łatwo je rozpoznać. Smoczki płaskie natomiast są nieznacznie spłaszczone z dwóch stron, dzięki czemu maluch może wkładać je do ust obojętnie którą stroną. Najbardziej charakterystyczne są smoczki anatomiczne, nazywane także smoczkami ortodontycznymi. Ich kształt nawiązuje nieco do kształtu sutka podczas ssania. Ich zaletą jest fakt, że takie smoczki dostosowują się do kształtu buzi dziecka i nie tylko nie szkodzą zgryzowi malucha, ale wręcz wspomagają prawidłowy jego rozwój.

Zupełnie innym rodzajem smoczków są smoczki dynamiczne, których zadaniem jest prowokowanie naturalnego ssania. Są twarde u nasady i miękkie w dolnej części, podczas ssania rozciągają się i kurczą. Tego typu smoczki nie zaburzają odruchu ssania podczas karmienia piersią.

Smoczki jednoczęściowe

Bardzo popularne ostatnimi czasy są smoczki jednoczęściowe. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że składają się one tylko z jednej części. W całości są odlewane z kauczuku, dzięki czemu są bezpieczne, higieniczne i mogą być używane jako gryzak. Z takich smoczków nic nie odpadnie, nie ma ryzyka zadławienia, nie ma tez niepotrzebnych zakamarków i otworów, w których mógłby zbierać bród.

Smoczek dla dziecka- kupować, czy nie?

dziecko ze smoczkiem
fot. Pixabay.com

Wszystko zależy od Was i od dziecka. To Ty musisz podjąć decyzję o zastosowaniu smoczka bądź nie. Jeśli jednak postanowisz, że smoczek będzie częścią wyprawki dla Twojego dziecka, wybierz taki smoczek, który będzie posiadał wszystkie potrzebne atesty bezpieczeństwa. Zawsze zwracaj uwagę na to, czy smoczek nie jest zużyty, pęknięty czy przegryziony, bo odpadające elementy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Nie warto ryzykować. Smoczka się nie naprawia, a wymienia na nowy. Pamiętaj także o regularnym wyparzaniu smoczka w gorącej wodzie, ewentualnie w sterylizatorze do smoczków i butelek. To pozwoli na usunięcie wszystkich groźnych bakterii i drobnoustrojów, które mogą wywoływać choroby.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here