Dzieci rosną szybko i ani się obejrzymy, a z niemowląt staną się starszakami stojącymi u progu przedszkola. Aż trudno w to uwierzyć! Przecież jeszcze nie tak dawno kompletowaliśmy wyprawkę dla niemowlęcia, a tu już pora na zakup kredek. Czas ucieka, a dzieci rosną. Zastanówmy się, jakie przedmioty powinny znaleźć się w wyprawce małego przedszkolaka.

To, co konieczne i to, co przydatne

wyprawka dla przedszkolaka
fot. Pixabay.com

Większość państwowych przedszkoli udostępnia listę przedmiotów, które dziecko musi posiadać rozpoczynając uczęszczanie do przedszkola. Tutaj nic nie możemy poradzić, trzeba się dostosować. Na takiej liście może znaleźć się np. pościel dla dziecka, piżamka, szczoteczka i pasta do zębów czy ubrania na zmianę. To taka podstawa, która albo jest częściowo zapewniana przez przedszkole, albo musi być zapewniona przez rodzica. Oprócz listy, którą dostajemy w przedszkolu, często kupujemy mnóstwo rzeczy, które niekoniecznie będą przydatne. W przypadku wyprawki niemowlęcej popełniamy dokładnie ten sam błąd, wyposażając się w kilka rodzajów butelek, trzy chusty do noszenia dziecka, 10 różnych smoczków… Łatwo się w tym wszystkim zagubić. Małemu przedszkolakowi również nie są potrzebne wszystkie przedmioty, jakie oferują sklepy z artykułami dla maluchów. Co jednak powinno znaleźć się w jego wyprawce?

Artykuły plastyczne

Większość przedszkoli państwowych oczekuje przyniesienia przez dziecko bloków rysunkowych, kredek czy farb. Pamiętaj, że w przedszkolu dziecko nie tylko się bawi, ale także się uczy. Wybierając artykuły plastyczne, zawsze trzymaj się listy. To, że chcesz kupić dziecku najlepsze kredki na rynku, by mogło się rozwijać, może spowodować zazdrość innych dzieci, które dostaną tylko najprostsze kredki. To z kolei może psuć relacje dziecka z rówieśnikami. Jeśli z przedszkola nie otrzymasz żadnej listy z wytycznymi, wtedy rzeczywiście masz wolną rękę, jednak nie warto przesadzać.

Kupując dziecku plastelinę czy farby, pamiętaj o tym, by były to produkty bezpieczne i nieuczulające. Nawet, jeśli Twoje dziecko nie ma alergii, prawdopodobnie będzie ono korzystało z tych artykułów z nowymi przyjaciółmi. Niektóre alergie są nawet niebezpieczne dla życia dziecka, nie warto więc ryzykować, kupując artykuły wątpliwej jakości.

Buty zmienne

wyprawka dla przedszkolaka
fot. Pixabay.com

W przedszkolu wymagane są buty zmienne. Jakie wybrać? Z pewnością wygodne. Absolutnie nie sprawdzają się same skarpety, nawet te antypoślizgowe. Buty powinny być w miarę miękkie, ale też powinny stabilnie utrzymywać kostkę w odpowiedniej pozycji, by zapobiegać przesuwaniu się jej i ewentualnym zwichnięciom czy skręceniom. Jeśli maluch potrafi wiązać buciki, mogą być one sznurowane. Jeśli jednak nie potrafi- zanim nie nabędzie tej umiejętności, najlepiej będzie postawić na buty zapinane na rzepy. W jednej grupie przedszkolnej znajduje się kilkanaścioro dzieci, nie zawsze więc możliwe będzie szybkie zasznurowanie dziecku butów, a to z kolei może być dla niego stres. Na kapcie warto kupić worek. Dzięki temu, buty nie zawieruszą się w szatni i będzie można je zawsze szybko odnaleźć. Jeżeli chodzi o buty, nie warto przepłacać, bo w ciągu roku takie kapcie zużywają się nawet kilka razy, a poza tym dziecko szybko rośnie, więc buty i tak muszą być często zmieniane.

Ubrania na zmianę

Do przedszkola przyda się komplet ubrań na zmianę. Zawsze przecież możliwe są nieszczęśliwe wypadki- wylana zupa, kompot, herbata czy inne sytuacje. Przydadzą się więc spodnie i bluzka na zmianę, można dorzucić także skarpety czy majteczki. Większość przedszkoli ujmuje to w oczekiwaniach odnośnie wyprawki, jednak nawet, jeśli nie ma tego na liście, warto taki zapasowy komplet ubrań dziecku przygotować.

Ulubiona maskotka

Ulubiony pluszak przyda się szczególnie w okresie adaptacji, kiedy tęsknota za rodzicem jest największa. W większości przedszkoli dopuszczalne jest przynoszenie swoich zabawek, w niektórych jednak możliwe jest to tylko w poniedziałki, gdy konieczne jest ponowne przystosowanie się do przedszkolnych warunków. Pluszak daje poczucie bezpieczeństwa, poprawia humor i pozwala przetrwać tęsknotę za rodzicami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here