Chusta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni ja krytykują, inni nie wyobrażają sobie noszenia dziecka w inny sposób. Czy warto zainwestować w chustę?

Czym jest chusta?

dziecko w chuście
fot. Pixabay.com

Mówiąc najprościej, chusta jest sporym kawałkiem materiału, który służy do noszenia dziecka. Sposób nie jest nowy, bo korzystały z niego już nasze babcie. Coraz częściej chusta stanowi nieodłączny element dziecięcej wyprawki.

 

 

Zalety noszenia dziecka w chuście

Dziecko noszone w chuście czuje się bezpieczne dzięki embrionalnej pozycji, którą odbiera jako najbardziej naturalną. Poza tym badania wykazują, że dzieci noszone w chuście są spokojniejsze, znacznie mniej płaczą, a ich kolki są mniej dolegliwe. Zaletą jest także fakt, że noszenie dziecka w chuście pozwala na jego bezustanne uczestnictwo w rodzinnym życiu.

Rodzaje chust

Chusty występują w kilku rodzajach, które różnią się od siebie między innymi sposobem wiązania.

Chusta wiązana tkana skośno-krzyżowo

To rozwiązanie idealne dla nowonarodzonych dzieci, ale także dla dzieci o wiele większych, nawet dla starszaków. Splot skośno-krzyżowy charakteryzuje się tym, że nitki biegną na przemian po stronie wewnętrznej i zewnętrznej. Sprawia to, że chusta wykonana w taki sposób jest trwała i wytrzymała, równomiernie otula ciało dziecka, pozwalając na pełną stabilizację kręgosłupa. Taka chusta zazwyczaj ma około 3,6-5.6 metra.

Chusta elastyczna

Chusta elastyczna to inny rodzaj chust wiązanych. Stworzona jest z bawełny elastycznej. Doskonale sprawdza się w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia maluszka. Chusta elastyczna wytrzymuje około 11-12 kg wagi malucha. Ten rodzaj chusty najpierw zakłada mama, a później do niej wkłada maluszka. To wygodne rozwiązanie, sprawdzające się w każdej sytuacji. Na lato wskazane są chusty elastyczne z dodatkiem bambusa, które pozwalają skórze oddychać.

Chusta kółkowa

Kolejnym rodzajem chusty jest chusta kółkowa. Ma długość około 2 metrów, posiada dwa kółka służące do zamocowania chusty na swoim ramieniu. Dziecko układa się po przeciwnej stronie, na biodrze mamy. Możliwe jest wiązanie chusty na plecach czy z przodu. W takiej chuście zazwyczaj nosi się dziecko przez maksymalnie godzinę. Sprawdza się np. przy wyjściu do sklepu czy do szybkiego przygotowywania obiadu.

Pouch

Pouch to chusta, która jest wskazana dla mam nieumiejących poprawnie zawiązać tradycyjnej chusty. Pouch to kawałek elastycznego materiału, który jest po prostu zszyty na  końcu. Zakłada się go an skos, nie ma potrzeby jej wiązania. Pouch sprawdza się w każdej sytuacji, również dla dzieci już siedzących.

Jaką chustę wybrać?

Chusty dostępne na rynku tworzone są z różnych materiałów. Na lato wskazane jest stosowanie chust z bambusem, zimą sprawdzą się te z domieszką wełny. Dobrym pomysłem jest też chusta z jedwabiem czy z lnem. Ważne, by zastosowane materiały były bezpieczne i delikatne dla skóry dziecka. Najtańsze są obecnie chusty z bawełny. Za wszelkie domieszki trzeba zapłacić. Zaleca się wytestowanie chustowania  z użyciem chusty bawełnianej, a jeśli okaże się, że chustowanie przypadło do gustu mamie i dziecku, można rozważyć zakup chusty ze szlachetnymi dodatkami, które są o wiele bardziej kosztowne.

Jak wybrać dobrą chustę?

dziecko
fot. Pixabay.com

Nie kieruj się niską ceną. Dobra jakościowo i materiałowo chusta powinna kosztować około 200 zł. Jeżeli kosztuje mniej, prawdopodobnie jakość jej wykonania pozostawia wiele do życzenia. Chusta musi spełniać odpowiednie standardy bezpieczeństwa, by dziecko było w niej zwyczajnie bezpieczne. Do dziecięcej wyprawki najlepiej wybrać chustę o splocie skośno-krzyżowym, który zapewni trwałość i wytrzymałość chusty.

Dobra chusta powinna być wygodna i komfortowa nie tylko dla dziecka, ale tez dla mamy. Poza tym, chusta powinna dawać poczucie bezpieczeństwa również mamie. Noszenie dziecka w chuście ma odciążyć ręce, by można było w tym samym czasie zająć się innymi czynnościami. Jeśli jednak chusta nie wzbudzi zaufania, mama i tak będzie trzymać dziecko w ramionach, a to z kolei zupełnie nie odpowiada zamierzeniom. Nosząc dziecko w chuście, masz pełne pole do popisu. Możesz zabrać je do lasu, w góry, nad rzekę bez konieczności brania ze sobą wózka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here