Mimo, że za oknem szaro i zimno, myślami wybiegamy już w przód, ku słonecznym i ciepłym dniom. W takie dni chętnie spędzamy czas w ogrodzie, napawając się słońcem i piękną pogodą. Aby odpoczynek na łonie natury był wygodny i komfortowy, konieczny jest zakup mebli ogrodowych. Jakie meble ogrodowe wybrać do swojego zielonego zakątka?

Z czego składają się zestawy mebli ogrodowych?

meble ogrodowe
fot. Pixabay.comA

Dostępne na rynku zestawy mebli ogrodowych obejmują najczęściej stół i ławeczki, fotele bądź kanapę, czyli zestaw pozwalający na odpoczynek całej rodziny. Meblami ogrodowymi nazywamy także wszelkie fotele wiszące, leżaki czy inne siedziska, które umilają nam czas spędzany w ogrodzie.

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble ogrodowe dzieli się na kilka rodzajów ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Prześledźmy kilka najpopularniejszych rodzajów i zastanówmy się, który z nich jest najbardziej odpowiedni.

Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe drewniane są najbardziej tradycyjnym modelem tego typu mebli. Są albo w całości wykonane z drewna albo z połączenia żeliwa z drewnianymi elementami. Jeśli chodzi o trwałość i stabilność, komplety mebli wykonanych z drewna i stali czy żeliwa są zdecydowanie na prowadzeniu. Poza tym, drewniane meble trzeba regularnie konserwować i olejować, a w okresie zimowym takie meble należy schować. Nie każdy ma na to miejsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że drewno zawsze budzi ciepłe emocje, podobnie jest z tradycyjnymi meblami ogrodowymi z drewna.  Niektórzy chcąc zachować urok drewnianych desek, ale jednocześnie chcąc uniknąć konieczności konserwacji mebli, wybierają imitację drewna, która do złudzenia przypomina naturalne deski.

Meble ogrodowe rattanowe

Meble ogrodowe rattanowe są niezwykle popularne, szczególnie w ostatnich sezonach. Stosuje się je najczęściej na tarasy, które posiadają zadaszenie. Jeśli marzysz o takich meblach do ogrodu albo na otwarty balkon, musisz pamiętać o tym, że nie są one odporne ani na deszcz, ani na ostre promienie słońca. Rattan, podobnie, jak drewno, wymaga regularnego konserwowania, a na zimę- schowania w suchym miejscu. Jeśli marzy Ci się rattanowy komplet w ogrodzie bez zadaszenia, rozwiązaniem mogą być meble technorattanowe, które wyglądem nie odróżniają się zbytnio od rattanu, są za to znacznie bardziej odporne na deszcz i słońce.

Technorattan w imitacji

meble do ogrodu
fot. Pixabay.comA

Alternatywą dla dość kosztownego techno rattanu może być komplet mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych imitujących technorattan. Takie meble są odporne na zniszczenia, na deszcz czy słońce. Mogą stać zarówno pod zadaszeniem, jak i bez niego.

Meble plastikowe

Kolejnym rodzajem mebli ogrodowych są meble wykonane z plastiku. Kojarzą nam się zazwyczaj niechlubnie, jednak dzisiejsze zestawy plastikowych mebli ogrodowych naprawdę wyglądają całkiem nieźle. Największą ich zaletą jest odporność na wszystko- na wodę, zmiany temperatury, promieniowanie UV. Dostępne są różnorodne wersje kolorystyczne.

Meble metalowe

Ogrodowe meble metalowe to najbardziej trwały i wytrzymały model ogrodowych mebli. Są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, na wodę, temperaturę i promienie słońca. Każdy z dostępnych kompletów jest stylowy i elegancki, każdy z nich także cechuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Meble metalowe są bardzo funkcjonalne i wiele osób właśnie ten rodzaj mebli uważa za najlepszy.

Jakie meble wybrać?

Wiele zależy od warunków i miejsca, w jakim te meble mają stanąć i oczywiście, od własnego gustu i upodobań. Jeśli chcesz postawić meble na tarasie bez zadaszenia, musisz postawić na rodzaj odporny na wodę i promieniowanie UV. Jeśli natomiast taras jest zadaszony, słońce nie będzie docierać do mebli, podobnie, jak ewentualne opady atmosferyczne. W takim przypadku możesz wybierać spośród wszystkich dostępnych rodzajów. Tak, czy inaczej, meble ogrodowe są sposobem na podniesienie komfortu przebywania na tarasie czy w ogrodzie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here