Dobra dieta odchudzają to nie wszystko. Żeby bezpiecznie i na stałe stracić niechciane kilogramy musimy wprowadzić do naszego życia odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Dobrze wiemy, że siedzący tryb życia, obecnie niezwykle popularny, jest szkodliwy dla naszego organizmu. Zostaliśmy stworzeni po to, żeby się ruszać. Ale mamy za to wiele możliwości, by osiem godzin pracy przed biurkiem wzbogacić odrobiną fizyczności. Jak to zrobić? Jakie sporty można uprawiać, żeby przyspieszyć spalanie kalorii?
Aktywność fizyczna i jej wpływ na utratę kilogramów
Bieganie na odchudzanie to jedna z form takiego sposobu spędzania wolnego czasu. Biegać możemy praktycznie wszędzie i o każdej porze roku. Zaletą jest więc brak posiadania specjalistycznego sprzętu. Co nie oznacza, że nie możemy się w taki wyposażyć. Na rynku sprzedawane są inteligentne opaski mierzące puls oraz odległości, które pokonujemy za pomocą kroków. Można je połączyć z aplikacją w smartfonie i zmierzyć, jaki dystans danego dnia przemierzyliśmy. Pomoże nam to w ustaleniu naszego dziennego limitu oraz pozwoli zwiększać częstotliwość w przyszłości.
Bieganie wspomaga nie tylko odchudzanie. Choć przyczynia się do utraty masy ciała w postaci spalania to wykorzystywane jest po prostu do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Wszyscy chcemy żyć długo i zdrowo. A obecny styl życia średnio nam na to pozwala. Dlatego bieganie, oczywiście w odpowiednich ilościach, sprawdzi się jako racjonalna dawka aktywności fizycznej również dla osób, której schudnąć nie chcą.
Dotlenianie mózgu to tylko jeden w wielu pozytywnych aspektów biegania. W trakcie takiego sprintu czy wolniejszego truchtu wydzielają nam się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Lepiej się czujemy i mamy więcej energii. Pozostaje pytanie – kiedy biegać? Najlepiej uprawiać jogging rano, kiedy organizm przygotowuje się do dnia i ma dużo energii, wieczorem, choć mamy na to więcej czasu, będzie to dla nas niekorzystne. Organizm przygotowuje się bowiem do snu i spowalnia wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Trudniej nam będzie również zasnąć.
Pamiętajmy jedynie, by nie biegać na czczo. Może to powodować omdlenia i osłabienie organizmu. Przed taką aktywnością fizyczną należy odpowiednio zjeść, najlepiej posiłek z dużą ilością węglowodanów. Jeśli jednak skorzystamy z możliwości śniadania w formie pełnowartościowej owsianki będziemy musieli poczekać, aż ona przetrawi się w organizmie (przynajmniej półtorej godziny). W innym przypadku skorzystać możemy w mniejszego posiłku, np. z bananów, które wśród owoców cieszą się najwyższym stężeniem węglowodanów.