Karczochy od kilku lat zyskują na popularności ze względu na wiele właściwości odżywczych. Zawierają on duże ilości takich substancji jak cynaryna i inulina. Są to substancje które poprawiają działanie układu trawiennego, a dodatkowo zwiększają procesy metaboliczne. Powoduje to że karczoch na odchudzanie będzie dobrym wyborem, który przyspieszy procesy redukcji masy ciała. Jednak wymienione tutaj właściwości nie są jedynymi dla których warto włączyć je do swojej diety. Warto sprawdzić jakie jeszcze właściwości posiadają te niepozorne warzywa.

Wpływ karczochów na odchudzanie

Karczoch jest jednym z niewielu warzyw który zmniejsza stężenie lipidów we krwi. Wpływa to na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi, oraz na zapobiegnięcie zmianom miażdżycowym, które są jedną z chorób XXI wieku. Za obniżenie trójglicerydów oraz cholesterolu odpowiada wymieniona wcześniej cynaryna. Jest to główna substancja czynna zawarta w karczochach. Hamuje ona przyswajanie cholesterolu w wątrobie, przez co przyspiesza usuwanie trójglicerydów oraz cholesterolu z żółcią i nasila przy tym przemiany cholesterolu do postaci kwasów żółciowych. To wszystko powoduje, że cynaryna może obniżyć poziom cholesterolu, który ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie nawet o 60 procent, co jest ogromną liczbą.

Poza właściwościami redukującymi cholesterol karczochy mają również wiele antyoksydantów. Do głównych należy zaliczyć antyoksydanty takie jak kwercetyna, rutyna oraz wiele innych. Powoduje to, że spożywając karczochy opóźnimy procesy starzenia, ale również możemy wpłynąć na zahamowanie produkcji komórek nowotworowych.

Karczochy są polecane również osobom, które chorują na cukrzycę. Zawierają one ilulinę, która wpływa na zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Zawierają one również kwas chlorogenowy, który powoduje zwiększenie tolerancji glukozy prze organizm, oraz wpływa na obniżenie wchłanianych cukrów w układzie pokarmowym. Dodatkowo indeks glikemiczny karczochów jest bardzo niski, wynosi jedynie 18. Karczochy w 100g zawierają jedynie 47 kcal. Zawierają mało tłuszczy, oraz bardzo dużo błonnika przez co polecane są dla osób, które mają problemy trawienne, lub redukują masę ciała. Poza tym substancje odchudzające takie jak cynaryna, inulina, kwas chlorogenowy i niacyna pozytywnie wpłyną na proces redukcji masy ciała. Cynaryna usprawni proces trawienia, oraz wpływa na kontrolę hormonów które odpowiadają za redukcję cukru we krwi oraz przyspiesza metabolizm, dzięki czemu organizm spala więcej kalorii, co wpłynie na szybsze zrzucenie kilogramów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here