Ekspresy do kawy obecne są w naszych domach od wielu lat. Powstają coraz to nowe, zaawansowane technologicznie modele, które zapewniają nam pyszną filiżankę kawy każdego poranka. Czy dzisiaj, gdy w domach zagościły profesjonalne ekspresy ciśnieniowe, warto jeszcze kupić ekspres przelewowy?

Ekspresy przelewowe kiedyś i dziś

ekspres przelewowy
fot. Pixabay.com

Jeszcze kilkanaście lat temu ekspres przelewowy był prawdziwym luksusem. Każdy chciał go mieć w swoim domu. Później powstały urządzanie znacznie bardziej zaawansowane, dające zupełnie nowe możliwość, a to wyparło ekspresy przelewowe na dalszy plan. Wciąż jednak nie brakuje miłośników zaparzonej w ten sposób kawy. Chwalą go szczególnie ci, którzy cenią sobie smak mocnej, czarnej kawy o dużej zawartości pobudzającej kofeiny.

Jak działa ekspres przelewowy?

Działanie ekspresu przelewowego jest zupełnie inne od działania ekspresu kapsułkowego czy ekspresu ciśnieniowego.  Ekspres przelewowy składa się z pojemnika na kawę i pojemnika na wodę. Aby przygotować napój, wystarczy tylko do pojemnika wsypać kawę oraz wlać gorącą wodę. Kawa zostanie przesączona, a fusy zatrzymają się w filtrze. Do dzbanka trafia aromatyczny napój gotowy do spożycia. Istotną cechą ekspresów przelewowych jest fakt, że posiada on wbudowaną płytkę grzewczą. Dzięki temu temperatura kawy jest podtrzymywana przez długi czas.

Jakie zalety posiada ekspres przelewowy?

Do zalet ekspresu przelewowego należy między innymi jego prosta. Brak tutaj skomplikowanych rozwiązań, które są bardziej narażone na awarie. Poza tym, jednocześnie można przygotować kilka porcji kawy, w przeciwieństwie np. do ekspresu kapsułkowego. Wystarczy moment, by cała rodzina mogła napić się pełnej smaku, czarnej kawy. Zaletą ekspresu przelewowego jest także niska cena sprzętu oraz eksploatacji urządzenia.

Jakie wady posiada ekspres przelewowy?

ekspres przelewowy
fot. Pixabay.com

Mimo wielu zalet, ekspres przelewowy posiada także pewne wady, a raczej ograniczenia. Jest nim brak możliwości przygotowania różnych rodzajów kaw. Używając ekspresu kapsułkowego czy ekspresu automatycznego, możesz przygotować przeróżne kawy, w tym również kawy smakowe. Możesz tworzyć także latte z idealnie spienionym mlekiem. W przypadku ekspresu przelewowego nie ma takiej możliwości. Kawa jest mocna, aromatyczna i wyrazista w swoim smaku, brak jednak możliwości zaparzenia innej kawy. Niektórzy za wadę uznają konieczność dokupowania filtrów. W porównaniu jednak np. z kapsułkami do ekspresu kapsułkowego, ceny filtrów są naprawdę niskie, koszty eksploatacji ekspresu przelewowego nie są więc wysokie.

Jak wybrać idealny ekspres przelewowy?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ekspresów przelewowych. Różnią się one między sobą między innymi mocą i ceną. Im moc urządzenia jest większa, tym szybciej może się ono nagrzać. Jeżeli wybierzesz ekspres o niskiej mocy, czas oczekiwania na zaparzenie pysznej kawy będzie o wiele dłuższy. Istotne jest także, ile otworów znajduje się w dyszy. Przez te otwory sączy się zaparzona kawa. Jeżeli otworów będzie odpowiednia ilość, kawa będzie się parzyć równomiernie. Im więcej otworów, tym lepiej.

Ekspresy przelewowe różnią się od siebie również rozmiarami. Pod tym kątem wybierz ekspres dopasowany do Twoich potrzeb. W zależności od tego, ile porcji kawy naraz potrzebujesz, rozmiar urządzenia możesz dopasować do tych oczekiwań. Pamiętaj tylko, że im większe jest urządzenie, tym więcej miejsca zajmie w kuchni.

Czy warto kupić ekspres przelewowy?

Oczywiście! W dobie nowoczesnych, skomplikowanych rozwiązań, te najprostsze okazują się czasem najlepsze. Kawa zaparzona w ekspresie przelewowym jest aromatyczna i mocno pobudzająca. Taką moc kawy trudno jest uzyskać np. w ekspresie kapsułkowym, bo kawa z ekspresu przelewowego zawiera o wiele więcej kofeiny. Takie urządzenie przypadnie więc do gustu każdemu, kto lubi mocną kawę na dobry początek dnia. Ekspres przelewowy nie jest dużą inwestycją, ale z pewnością wprowadzi do Twojego życia zupełnie nową jakość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here