Młodzi rodzice jeszcze przed narodzinami maluszka spędzają mnóstwo czasu na poszukiwaniach odpowiednich elementów wyposażenia. Tworzenie wyprawki dla niemowlęcia to ekscytujące zajęcie. Każdy rodzic chce, by dziecko miało wszystko, czego potrzebuje. Jednym z takich stałych elementów wyposażenia jest fotelik samochodowy. Jak wybrać ten pierwszy?

Pierwszy fotelik- jaki powinien być?

fotelik samochodowy
fot. Pixabay.com

Fotelik dla dziecka o wadze 0-13 kg nazywa się potocznie „łupinką”. Często kupując wózek wielofunkcyjny tego typu fotelik znajduje się w komplecie, problem jest więc teoretycznie rozwiązany. Teoretycznie, bo taki fotelik z kompletu nie zawsze spełnia wszystkie wymagania. Pamiętaj, że fotelika używasz po to, by dziecko zawsze było bezpieczne. Mało ważny jest kolor, spójność kolorystyczna z wózkiem czy marka- najważniejsze jest, czy fotelik spełnia wymagania i czy zapewnia dziecku pełnię bezpieczeństwa. Z tego też powodu fotelik samochodowy powinien być kupowany stacjonarnie. Pamiętaj, by dopasować fotelik do samochodu, w którym dziecko będzie przewożone. W profesjonalnym sklepie z pewnością znajdziesz kogoś, kto pomoże Ci w wyborze odpowiedniego modelu.  Zakup fotelika za pośrednictwem Internetu nie jest więc najlepszym pomysłem, a fotelik z wózka wielofunkcyjnego może okazać się rozwiązaniem nie do końca odpowiednim.

Zwróć uwagę na wagę

Fotelik samochodowy powinien być dobrany do wagi dziecka. Musisz pogodzić się z tym, że w ciągu jego życia będziesz zmuszona do wymiany fotelika kilkukrotnie. Nie wierz w chwyty marketingowe i zapewnienia, że TEN model fotelika jest uniwersalny i rośnie razem z dzieckiem, a przeznaczony jest dla wagi od 0 do 36kg. W takim foteliku na 99% pozycja dziecka nie będzie anatomiczna, wygodna ani bezpieczna. Czy nie lepiej więc dopasować fotelik do aktualnej wagi dziecka, a później go wymienić? Zawsze zwracaj uwagę na postawę dziecka w foteliku. Kręgosłup musi się rozwijać prawidłowo. Wiesz przecież o tym, że podczas noszenia małego dziecka podtrzymuje się jego głowę. Nie zapomnij o tym również przy wyborze fotelika. Pierwszy fotelik powinien być przeznaczony na wagę 0-13 kg. Nie ma potrzeby kupowania mniejszego, nie warto również stawiać na większe.

Zwróć uwagę na atesty

Bezpieczny fotelik posiada cały szereg atestów. Musi być testowany i kompatybilny z europejską norma homologacyjną, zwaną i-Size. Jeśli chcesz mieć pewność, że fotelik przeszedł badania dynamiczne, możesz obejrzeć testy ADAC niektórych modeli fotelików. Pamiętaj o tym, że foteliki nie zawsze są produkowane jedynie dla bezpieczeństwa, ale także w wielu przypadkach, przede wszystkim dla zysku. Kupując fotelik samochodowy musisz więc mieć pewność, że będzie on w pełni bezpieczny dla maluszka. Każdy fotelik posiada oznaczenie w gwiazdkach. Minimum to 3 gwiazdki. Najlepiej jest wybierać foteliki z 4 gwiazdkami.

System zapinania

fotelik samochodowy
fot. Pixabay.com

Sam fotelik to jedno, ale zapięcie to drugie. Uprząż musi być stabilna i mocna, ale też nie może uwierać dziecka czy sprawiać, że będzie ono odczuwać jakikolwiek dyskomfort. Najlepsza jest uprząż pięciopunktowa, która zapewnia idealne podtrzymywanie dziecka. Standardem są trzy punkty uprzęży, a dwie dodatkowe znajdują się na biodrach.  W większości fotelików samochodowych istnieje także możliwość zamocowania fotelika pasem samochodowym. Aby było to możliwe, trzeba zakupić bazę. Baza zapewnia większą stabilność fotelika, przyspiesza i ułatwia jego montaż. Co ciekawe, jeżeli samochód posiada system ISOFIX, montaż fotelika jest możliwy tylko w jeden sposób, nie ma więc możliwości błędu.

Gdzie montować fotelik samochodowy?

Nawet najbezpieczniejszy fotelik samochodowy nie zapewni bezpieczeństwa, jeśli nie zamontujesz go w odpowiednim miejscu. Fotelik montuje się na środku tylnej kanapy, ewentualnie na miejscu za pasażerem. Dzięki temu wyciąganie dziecka będzie odbywało się po stronie pobocza, a nie po stronie ruchliwej drogi. Można również przewozić dziecko w foteliku umieszczonym na przednim siedzeniu, jednak wówczas konieczne jest wyłączenie poduszki powietrznej, która w razie otwarcia się mogłaby zrobić dziecku krzywdę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here