Rozpoczęcie dnia od filiżanki pysznej, aromatycznej kawy to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. Kawa pobudza, dodaje energii, a do tego nieziemsko smakuje. Szczególnie taka, która zaparzona jest w ekspresie. Ekspresy do kawy to urządzenia, które na stałe już zagościły w naszych domach. Jeszcze kilkanaście lat temu profesjonalne ekspresy ciśnieniowe były zarezerwowane raczej dla kawiarni,  a obsługiwane były przez basistów. Dzisiaj większość z nas posiada swój ekspres w domu, a z obsługą poradzi sobie każdy. Jaki ekspres do kawy warto kupić?

Po co Ci ekspres?

ekspres do kawy
fot. Pixabay.com

Niektórzy zastanawiają się, do czego potrzebny jest ekspres, skoro kawę można przygotować łatwiej, zalewając ją tylko wrzątkiem? Jasne, można. Jednak w taki sposób nie uda nam się osiągnąć pełni smaku i aromatu parzonych ziaren. Ekspres filtruje przez nie wodę, tworząc napój o niesamowitym smaku. Doceniają go nie tylko koneserzy kawy, ale wszyscy, którzy cenią ten napój jako ważny element naszej kultury. Nie wyobrażamy sobie przecież spotkania towarzyskiego bez filiżanki pysznej kawy. Ekspres jest więc elementem nieodzownym.

Rodzaje ekspresów do kawy

Aby wybrać odpowiedni ekspres do kawy, najpierw trzeba poznać ich rodzaje. Tych jest co najmniej kilka. Ekspresy do kawy różnią się od siebie między innymi sposobem działania, a także smakiem kawy.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy to najprostszy rodzaj ekspresu do kawy. Składa się on z pojemnika na wodę, pojemnika na kawę oraz filtra. Aby przygotować kawę, wystarczy tylko wsypać jej odpowiednią ilość do pojemnika z filtrem i włączyć ekspres. Kawa zostanie zalana wrzątkiem i przesączy się przez filtr do dzbanka poniżej. Ekspres przelewowy jest banalnie prosty, a efektowny. Uzyskana z niego kawa jest mocna, zawiera dużo więcej kofeiny niż kawa z ekspresu ciśnieniowego. Główną zaletą takiego ekspresu jest niska cena i prostota obsługi, a także fakt, że zaparzona kawa długo utrzymuje temperaturę.

Ekspresy kolbowe

Ekspres kolbowy to kolejny rodzaj ekspresów do kaw. Cechuje się ręczną obsługą i sposobem działania. Głównym elementem ich budowy jest kolba, do której wsypuje się zmieloną kawę. Kawę należy sprasować i dopiero wówczas rozpocząć parzenie kawy. Dobre sprasowanie jest etapem, od którego zależy w dużej mierze smak zaparzonego napoju. Większość ekspresów kolbowych posiada funkcję spieniania mleka oraz mielenia ziaren kawy.

Ekspresy combi

Ekspres combi  to pewne połączenie ekspresu ciśnieniowego i ekspresu przelewowego. Za pomocą takiego ekspresu możliwe jest przygotowanie więcej niż jednej porcji kawy jednocześnie. Ekspres kombinowany może posiadać funkcję spieniania mleka, funkcję samooczyszczania czy automatyczne dozowanie wody i kawy.

Ekspresy kapsułkowe

ekspres do kawy
fot. Pixabay.com

Kolejnym rodzajem ekspresów do kawy są ekspresy kapsułkowe. Ich działanie jest proste. Do zaparzenia kawy potrzebujemy specjalnych kapsułek, które wrzuca się do urządzenia. W ten sposób w kilka chwil otrzymujesz pyszną, aromatyczną kawę. Zaletą takich ekspresów jest fakt, że kapsułki mogą zawierać różne kawy, np. espresso czy kawy smakowe. W jednym ekspresie możesz więc przygotować wiele rodzajów aromatycznych napojów. Pewnym ograniczeniem jest możliwość przygotowania tylko jednej porcji napoju w tym samym czasie.

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe to najbardziej zaawansowane urządzenia, używane zarówno w kawiarniach, jak i w warunkach domowych. Cechują się najbardziej skomplikowanym działaniem, ale też najwyższą ceną. Ekspres tego typu posiada wbudowany młynek, który na bieżąco mieli ziarna kawy. Ma także system spieniania mleka, a kawa parzona jest pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Jaki ekspres wybrać?

To, jaki ekspres do kawy wybierzesz zależne jest od Twoich preferencji smakowych i zasobności portfela. Zwróć uwagę także na to, ile porcji kawy potrzebujesz przygotować jednocześnie. Dzisiejsze ekspresy do kawy to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia, które sprawią, że codzienna filiżanka kawy stanie się niemal prawdziwym rytuałem.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here