Przygotowanie idealnej kawy wymaga nie lada wiedzy i doświadczenia. Nie wystarczy jedynie zalać kawę wrzątkiem. Parzenie kawy to prawdziwy rytuał obejmujący wiele skomplikowanych czynności. Jeśli nie jesteś baristą, a uwielbiasz kawę i doceniasz jej smak, sprezentuj sobie automatyczny ekspres ciśnieniowy. Jakie zalety ma takie urządzenie i czy warto w nie zainwestować?

Ekspres ciśnieniowy, czyli kawa na zawołanie

ekspres ciśnieniowy
fot.Pixabay.com

Ekspres ciśnieniowy pozwala na przygotowanie perfekcyjnej kawy w dosłownie kilka minut. Wystarczy tylko wciśnięcie przycisku, by ulubiony napój pojawił się w filiżance. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc dla wszystkich, którzy uwielbiają kawowe eksperymenty, bo za pomocą ekspresu automatycznego można przygotować wiele rodzajów kawy.

Zalety ekspresów automatycznych ciśnieniowych

Największą zaletą automatycznych ekspresów ciśnieniowych jest szybkość i łatwość zaparzania kawy. Wystarczy tylko wciśnięcie jednego przycisku, niczego więcej nie musimy robić. Kupując np. ekspres kolbowy, musimy samodzielnie nasypać kawę do kolby, sprasować ją i dopiero wówczas można rozpocząć parzenie. Ekspresy automatyczne ciśnieniowe mają większy pojemnik na kawę, którą automatycznie pobierają i mielą w ilości odpowiedniej dla wybranego przez użytkownika rodzaju kawy.

Zaletą ekspresu automatycznego jest także łatwość utrzymania go w czystości. Nie chodzi tu o części zewnętrzne, a o wewnętrzne przewody, które mogą samodzielnie się oczyszczać po wykonaniu określonej liczby cyklów parzenia kawy. To doskonała funkcja umożliwiająca regularną konserwację i przedłużenie żywotności sprzętu.

Sporą zaletą ekspresu automatycznego jest samodzielność. To urządzenie nie wymaga współpracy żadnych innych urządzeń, w przeciwieństwie np. do ekspresu przelewowego, który wymaga użycia zmielonej kawy, ale nie posiada wbudowanego młynka, podobnie jak ekspres kolbowy. Automatyczny ekspres ciśnieniowy mieli kawę samodzielnie, sam też dobiera jej ilość i czas parzenia. Co więcej, urządzenie posiada system spieniania mleka, nie ma więc konieczności dokupowania spieniacza. To oczywiście pozwala na pewnego rodzaju oszczędności.

Czy ekspresy automatyczne posiadają wady?

ekspres ciśnieniowy
fot.Pixabay.com

Największą wadą ekspresu automatycznego ciśnieniowego jest jego cena. Ta zwykle jest dość wysoka, a wynosić może nawet kilkanaście tysięcy złotych. Automatyczne ekspresy ciśnieniowe to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia dostępne na rynku zarówno dla profesjonalnych basistów, jak i do użytku domowego. Obsługa urządzenia nie jest trudna, ogranicza się właściwie jedynie do wciśnięcia odpowiedniego guzika. Urządzenie samodzielnie dobierze wszystkie potrzebne parametry, wykonując całą pracę za nas.

Jeżeli zasobność Twojego portfela nie pozwala na zakup tak drogiego urządzenia, jakim jest ciśnieniowy ekspres automatyczny, możesz postawić na ekspres kolbowy. Wymaga on nieco więcej czynności niż w wersji automatycznej, ale zaparzona w nim kawa smakuje rewelacyjnie. Jeżeli szukasz ekspresu, który zaparzy kawę w 100% samodzielnie, ale jest tańszy od ekspresu automatycznego, możesz kupić ekspres kapsułkowy. Jego zastosowanie również wymaga jedynie  wrzucenia kapsułki i wciśnięcia jednego guzika. Otrzymana kawa jest mocna, aromatyczna i pyszna. Czego chcieć więcej?

Czy warto zainwestować w automatyczny ekspres ciśnieniowy?

Jeżeli Twój budżet pozwala na wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy- czemu nie! Jednak w większości przypadków takie ekspresy rzadko stosowane są na użytek domowy właśnie z powodu wygórowanej ceny. Ekspresy kapsułkowe czy kolbowe dają porównywalne efekty, a ich ceny są o wiele, wiele niższe. Takie sprzęty również posiadają spieniające dysze, wbudowane młynki i szereg innych funkcjonalności, które mogą okazać się przydatne. Wybór jednak pozostawiamy klientom.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here