Filiżanka pysznej, aromatycznej kawy to doskonały początek dnia. Warto zadbać o to, by kawa miała prawdziwy i wyrazisty smak, by pobudzała i dodawała energii. Każdy miłośnik kawy ma w swojej kuchni ekspres. Czy warto postawić na ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy- jak jest zbudowany?

ekspres kolbowy
fot.Pixabay.com

Ekspres kolbowy inaczej nazywany jest ekspresem półautomatycznym. Oznacza to, że jego obsługa nie jest do końca automatyczna, wymaga pewnych działań z naszej strony. Charakterystycznym elementem jest kolba, która umiejscowiona jest na samym środku ekspresu. Przygotowanie kawy wymaga nasypanie zmielonej wcześniej kawy do kolby i sprasowanie jej, a następnie zamocowanie kolby do ekspresu. Kiedy te czynności zostaną wykonane, pozostaje tylko włączyć ekspres i za kilka chwil można już cieszyć się pyszną, aromatyczną kawą. Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że po każdym użyciu ekspresu pozostałe w kolbie fusy należy usunąć.

Zalety ekspresu kolbowego

Główną zaletą ekspresu kolbowego jest fakt, że przygotowana z niego kawa smakuje niemal identycznie, jak w ulubionej kawiarni. Parzenie kawy za pomocą takiego ekspresu jest prawdziwym rytuałem. W przypadku np. ekspresu kapsułkowego, gdzie nasze działanie kończy się na wrzuceniu do ekspresu kapsułki z kawą, trudno mówić o rytuale. Ekspres kolbowy natomiast daje nam spore pole do popisu, bo smak kawy zależy między innymi od sprasowania kawy w kolbie. Ekspresy kolbowe mają bardzo atrakcyjny wizualnie wygląd, pasują do nowoczesnych wnętrz, wprowadzając do nich element klasyki i elegancji. Wbrew pozorom, ekspresy kolbowe nie są drogie- najtańsze modele można kupić już za mniej niż 200 zł.

Czy ekspres kolbowy ma jakieś wady?

Niestety, ma. Jedną z nich jest to, co niektórzy uznają za zaletę, czyli konieczność dość intensywnej ingerencji w proces parzenia kawy. Wiele osób woli, gdy kawa robi się sama- takim osobom polecamy ekspresy kapsułkowe. W przypadku ekspresów kolbowych, konieczne jest pewne działanie, które bez odpowiedniej wprawy, zajmuje nawet kilka minut. Warto też wiedzieć, że za smak otrzymanej kawy odpowiada zarówno zmielenie ziaren, jak i siła sprasowania kawy czy nieodpowiednia jej ilość w kolbie. Aby więc dojść do perfekcyjnego smaku kawy, trzeba trochę poćwiczyć.

Ekspres kolbowy, kapsułkowy czy przelewowy?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekspresów do kawy, jeśli więc zastanawiasz się, jaki ekspres kupić, spróbujemy Ci pomóc. Zastanówmy się, kiedy przyda się ekspres kolbowy, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie ekspres kapsułkowy lub przelewowy.

Jeżeli parzenie kawy traktujesz jak rytuał, który sprawia Ci ogromną przyjemność i frajdę, postaw na ekspres kolbowy. Zapewni Ci on spory wpływ na końcowy smak zaparzonego napoju. Jeżeli uwielbiasz czarną i mocną kawę, postaw na ekspres przelewowy. W każdym innym przygotowana kawa będzie nieco słabsza. Jeżeli natomiast nie przywiązujesz wagi do parzenia kawy, ale za to lubisz nowości i uwielbiasz poznawać nowe smaki kawy, kup ekspres  kapsułkowy, który pozwoli Ci na testowanie zupełnie nowych, nieznanych dotąd smaków.

Czy warto kupić ekspres kolbowy?

ekspres kolbowy
fot.Pixabay.com

Jeżeli kochasz kawę, nie wyobrażasz sobie bez jej smaku udanego poranka, ekspres okaże się dla Ciebie doskonałym ułatwieniem i uprzyjemnieniem życia. Każdy miłośnik tego napoju doceni jego moc i aromat. Ekspres kolbowy będzie strzałem w dziesiątkę dla każdego, komu nie szkoda czasu na parzenie wspaniałej kawy. Jeżeli nie potrafisz obsługiwać tego urządzenia, nie musisz się obawiać. Wystarczy kilka przyrządzonych kaw, by dojść do perfekcji. Nie trzeba być baristą, by robić kawy na światowym poziomie smaku. Wystarczy tylko dobry ekspres, który zrobi tę kawę za nas. Wystarczy tylko kilka chwil, by zapach zaparzonej kawy rozniósł się po całym domu. A później można już siadać do śniadania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here