Ekspresy kapsułkowe są niezwykle popularnym rodzajem ekspresów do kawy. Decyduje o tym zapewne jego uniwersalność i łatwa obsługa. Jak wybrać ekspres kapsułkowy i czy rzeczywiście warto w niego zainwestować?

Zasada działania ekspresu kapsułkowego

kapsułki do ekspresu kapsułkowego
fot. Pixabay.com

Działanie ekspresu kapsułkowego jest nieco inne niż np. działania ekspresu ciśnieniowego automatycznego i całkiem inne od działania ekspresu przelewowego. W przypadku ekspresu kapsułkowego, cały proces parzenia kawy odbywa się bez naszego udziału. Wystarczy tylko, że wrzucimy kapsułkę z kawą do urządzenia, a ono zajmie się resztą.

Aby zaparzyć kawę, konieczne jest posiadanie kapsułek. W kapsułce znajduje się naturalna kawa. Podczas zamykania pojemnika na kapsułkę, zostaje ona przebita. Woda filtruje się przez kawę, spływając do filiżanki. Pyszny i aromatyczny napój gotowy!

Zalety ekspresu kapsułkowego

Do zalet ekspresu kapsułkowego należy przede wszystkim łatwość obsługi. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy ani umiejętności, by przyrządzić najlepszą kawę. Co więcej, nie musisz ograniczać się do jednego rodzaju kawy- kapsułki występują w różnych rodzajach i smakach. W jednym urządzeniu przygotujesz wiele różnych napojów. Oprócz kapsułek z kawą, dostępne są także kapsułki z herbatą czy z gorącą czekoladą.

Zaletą jest także szybkość parzenia kawy. Cały proces trwa zaledwie kilkanaście sekund, a ogranicza się do włożenia kapsułki i naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Szybko i przyjemnie!

Kolejną zaletą ekspresu kapsułkowego jest możliwość przygotowania różnych napojów w zależności od wrzuconej kapsułki. Na rynku dostępne są kawy świata, a nawet wersje smakowe, jest więc w czym wybierać.

Zaletą, o której również warto wspomnieć jest niska cena, szczególnie w porównaniu do cen ekspresów automatycznych ciśnieniowych. To dla nich świetna alternatywa, która doskonale spełnia swoje zadanie. W przypadku ekspresów kapsułkowych cena, jaką musimy zapłacić jest znacznie niższa.

Wady ekspresów kapsułkowych

Do wad należy między innymi cena kapsułek. Są one dość drogie, jednak zależy to głównie  od ich marki. Warto pamiętać, że istnieje kilka systemów kapsułek, z których każda wygląda nieco inaczej. Dany ekspres obsłuży jedynie kapsułki dedykowane pod dany system, a nie obsłuży innych kapsułek. To również pewne ograniczenie, które niektórzy uważają za sporą wadę.

Ekspres kapsułkowy, ciśnieniowy czy kolbowy?

Zarówno ekspres ciśnieniowy, jak i ekspres kolbowy wymagają znacznie więcej działania ze strony użytkownika niż ekspres kapsułkowy. To, jaki model wybierzesz jest więc w dużej mierze zależne od tego, ile czasu i uwagi chcesz poświęcić na parzenie. Nie ulega wątpliwości, że pod kątem szybkości i łatwości parzenia kawy, wygrywa ekspres kapsułkowy i automatyczny ekspres ciśnieniowy. Jeśli wziąć pod uwagę cenę, najniższą ceną cechuje się ekspres kapsułkowy. Zdecydowanie najdroższy zaś jest ekspres ciśnieniowy. Jeśli zależy Ci na rytuale parzenia kawy, ekspres kapsułkowy nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak przygotowujesz kawę każdego ranka i nie masz czasu na rytuały, śmiało możesz zakupić ekspres kapsułkowy. Z pewnością okaże się doskonałym wyborem.

Czy warto kupić ekspres kapsułkowy?

Zdecydowanie warto! Daje on nam wiele możliwości i nowych smaków do wypróbowania. Do wyboru są nie tylko kawy tradycyjne, ale np. kawa z białą czekoladą czy z wanilią. To tylko niektóre nietypowe smaki, które możesz wytestować, kupując ekspres kapsułkowy. Jego zakup nie naruszy znacząco Twojego budżetu, a korzyści płynące z zakupu będą nieocenione, bo nie ma chyba lepszego poranka od tego z filiżanką aromatycznego napoju dodającego energii i chęci do działania. Jeżeli wciąż jeszcze nie masz prezentu pod choinkę dla bliskiej osoby, sprezentuj jej ekspres kapsułkowy. Zadowolenie z prezentu gwarantowane!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here