Kawa jest ulubionym napojem tysięcy Polaków. Wielu z nich zupełnie nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionej kawy. Nie każdy ekspres posiada wbudowany młynek. Często konieczne jest dokupienie osobnego urządzenia. Jaki młynek do kawy kupić?

Kiedy konieczne jest dokupienie młynka?

młynek do kawy
www.pixabay.com

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne posiadają wbudowany młynek, nie musimy się więc o niego martwić. Ziarna kawy zostają automatycznie zmielone. Ekspres kapsułkowy w ogóle nie wymaga tej czynności, zakup młynka jest więc zbędny. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku ekspresu przelewowego. Tutaj konieczne jest zastosowanie zmielonej kawy, a sam ekspres nie posiada młynka. Podobnie może być w przypadku ekspresu kolbowego– jedynie niektóre modele posiadają młynek wbudowany w urządzenie. Jeżeli Twój ekspres nie posiada wbudowanego młynka, konieczne będzie jego dokupienie.

Co jest ważne przy zakupie młynka do kawy?

Kupując młynek do kawy, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy młynek umożliwia regulację grubości mielenia ziaren. To niezwykle istotne, bo od grubości zmielonej kawy zależy między innymi filtracja kawy, a to z kolei wpływa na smak napoju. Obok regulacji grubości mielenia, warto zwrócić uwagę, czy młynek posiada odpowiednio wysoką moc. Jeżeli jej nie posiada, nie będzie w stanie zmielić zbyt dużej ilości ziaren za jednym mieleniem. Im wyższa moc, tym więcej kawy uzyskasz po jednym mieleniu. Decydując się na zakup młynka do kawy, pamiętaj o tym, by pojemniki na kawę i ziarno były szczelne. W przeciwnym razie kawa zwietrzeje i straci swój piękny aromat. O ile najlepsze młynki mają dużą moc mielenia, o tyle ważne jest, by obroty były niskie. To zapobiega utracie aromatu kawy. Ważne jest także, by młynek samoczynnie wyłączał się po zakończeniu procesu mielenia.

Rodzaje młynków do kawy

Młynki do kawy występują w dwóch podstawowych rodzajach, różniących się między sobą sposobem mielenia kawy.

Młynki  ostrzowe mielą kawę poprzez cięcie ziaren. Ziarna zmielone w ten sposób nie są równe, co może powodować ich przegrzanie się podczas palenia. To natomiast powoduje delikatną różnicę w smaku takiej kawy.

Drugim rodzajem młynków do kawy są młynki żarowe, które rozdrabniają kawę, ścierając ją zamiast cięcia. Podczas procesu mielenia powstaje w ten sposób kawa, a nie tylko drobniutki kawowy pyłek. Młynki żarowe są droższe od młynków ostrzowych, ale posiadają więcej zwolenników i przychylnych opinii.

Młynek do 100zł?

Najtańsze modele młynków do kawy mogą kosztować nawet mniej niż 100 zł. Takie urządzenia wcale nie są gorsze od tych droższych. Przykładem może być np. Clatronic KSW 3307, cechujący się silnikiem o mocy 120W, który podczas jednorazowego mielenia zmieli kawę dla 20 osób. Przy zakupie tanich młynków trzeba wziąć pod uwagę nie tylko moc, ale także szczelność pojemnika na kawę oraz zabezpieczenia przed utratą zapachu kawy. Za około 100zł możesz kupić znacznie wyższy model młynka z silnikiem o mocy nawet 180W. Najdroższe modele młynków, za które trzeba zapłacić nawet ponad 250zł, cechują się zaawansowanymi funkcjami i ułatwieniami dla użytkowników. Niektóre modele posiadają nawet regulację czasu mielenia od kilka poziomów mielenia, co daje jeszcze większe możliwości.

Czy warto kupić młynek do kawy?

młynek do kawy
www.pixabay.com

Młynek do kawy w przypadku niektórych ekspresów, np. ekspresu przelewowego to rozwiązanie absolutnie koniecznie. Aby zaparzyć aromatyczną kawę, należy użyć kawy zmielonej. Wiele osób stosuje kawę mieloną, zakupioną w sklepie, warto jednak pamiętać o tym, że taka kawa nie ma tego wyjątkowego aromatu, co kawa mielona na bieżąco, zdecydowanie lepiej więc postawić na młynek, który dzięki szczelności pojemnika na kawę zapewni piękny zapach ziaren i idealny smak zaparzonej kawy. Młynki do kawy, oprócz swojej wysokiej funkcjonalności, mają także bardzo estetyczny wizualnie wygląd, wprowadzą więc ciekawy design do każdego wnętrza kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here