Poranek nie jest taki zły, jeżeli zaczniemy go aromatyczną kawą z pianką. Wiedzą o tym wszyscy miłośnicy kawy. Do przyrządzania najlepszej kawy służą zaawansowane technologicznie ekspresy. Nie wszystkie jednak posiadają wbudowany system spieniania mleka. Twój ekspres go nie posiada? Nic straconego! Możesz kupić osobny spieniacz, który stworzy doskonałą mleczną piankę. Jaki spieniacz wybrać i o czym pamiętać?

Na czym polega działanie spieniacza do mleka?

spieniacz do mleka
fot. Pixabay.com

Spieniacz do mleka to urządzenie, które występuje w różnych wersjach, ale zasada działania zawsze jest ta sama. Aby powstała gęsta pianka o mlecznym kolorze i smaku, musi dojść do denaturacji białka i napowietrzenia mleka. Aby te procesy mogły zajść, konieczne jest dostarczenie sporej ilości energii. Zazwyczaj spieniacze działają na ciepło, również te wbudowane w ekspresy ciśnieniowe czy kolbowe. Niektóre spieniacze jednak działają na tyle szybko, że mogą wykonywać swoją pracę na zimno.

Jakie mleko do spieniacza?

Aby mleko nadawało się do spienienia, musi posiadać dużą zawartość tłuszczu. Im bardziej jest tłuste, tym lepiej będzie się pienić. Zaawansowane spieniacze powinny jednak spieniać każde mleko, niezależnie od ilości tłuszczu. To, jakiego mleka potrzebuje dany spieniacz zazwyczaj określone jest w informacjach o produkcie, które warto sprawdzić przed zakupem.

Jakie są rodzaje spieniaczy do mleka?

Spieniacze do mleka występują w kilku rodzajach. Tanie modele spełniają swoje funkcje, choć są niezbyt wygodne w użyciu, modele droższe posiadają szereg dodatkowych udogodnień, które mogą okazać się przydatne.

Spieniacze ręczne są najprostszym i najtańszym rozwiązaniem wśród spieniaczy do mleka. Zasilany jest bateriami, zakończony charakterystyczną sprężynką, która spienia mleko. Jest dość wygodny w użyciu, a jedynym jego ograniczeniem jest mała ilość mleka, jaką damy rade spienić za jednym razem.

Spieniacze elektryczne to modele, które do działania nie wymagają źródła energii elektrycznej. Składają się z pojemnika i tłoku, który przechodzi przez pokrywkę. Napędza się go ręcznie, siłą własnych dłoni. Zaletą jest fakt, że do użycia nie potrzeba dodatkowych pojemników- spieniacz jest pojemnikiem sam w sobie.

Spieniacze indukcyjne wykorzystują do działania indukcję elektryczną. Działają podobnie, jak płyta indukcyjna, co daje doskonałe efekty. Za taki spieniacz musimy nieco więcej zapłacić.

Wiele ekspresów do kawy, np. ekspresy automatyczne ciśnieniowe czy niektóre ekspresy kolbowe posiada wbudowany system spieniający, który zazwyczaj występuje w postaci dyszy spieniającej mleko.

O czym pamiętać, wybierając spieniacz do mleka?

spieniacz do mleka
fot. Pixabay.com

Przed zakupem konkretnego modelu spieniacza, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które znacząco wpłyną na  komfort użytkowania urządzenia. Istotna jest między innymi jego pojemność. Standardowa pojemność pojemnika na mleko wynosi 260ml, jeżeli mleko chcemy spienić i 500ml, jeżeli chcemy je jedynie podgrzać. Jeżeli pojemności te będą mniejsze, za jednym razem spienisz mniej mleka, co może być niewygodne w przypadku przygotowywania kawy dla większej liczby osób.

Kolejną istotną cechą spieniacza do mleka jest jego moc wyrażona w watach. Im większa jest moc urządzenia, tym szybciej potrafi ono spienić mleko na białą, gęstą piankę.

Niektóre spieniacze posiadają udogodnienia w postaci dodatkowych  nakładek. Nakładki te umożliwiają wybór ilości piany. To detal, który nie jest konieczny, ale bywa przydatny, gdy np. chcesz wykonać idealne latte z dużą ilością piany.

Spieniacz do mleka powinien być wygodny w czyszczeniu. W tym celu warto wybierać te urządzenia, które posiadają zdejmowane elementy wygodne do umycia. Najlepiej, gdy elementy te sa dopuszczone do mycia w zmywarce.

Czy warto kupić spieniacz do mleka?

Jeżeli Twój ekspres do kawy nie posiada funkcji spienienia mleka, zakup osobnego spieniacza będzie doskonałą inwestycją. Kawą z gęstą, śnieżnobiałą pianką na wierzchu będzie prawdziwym luksusem w każdy poranek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here