Mysz komputerowa jest standardowym elementem wyposażenia każdego zestawu komputerowego. O ile użytkowanie laptopa bez posiada myszki nie jest problemem z racji wyposażenia sprzęt w touchpad, o tyle do sterowania komputerem stacjonarnym mysz jest nieodzowna. Na rynku istnieje wiele myszek, różniących się od siebie designem, marką, czułością i dodatkowymi funkcjami. Jaką myszkę wybrać?

Komu przyda się myszka?

mysz komputerowa
fot. Pixabay.com

Każdemu, kto pracuje przy komputerze! Stosowanie myszki jest znacznie wygodniejsze i precyzyjniejsze od stosowania touchpada. Istnieje mnóstwo zawodów i prac, w których myszka jest konieczna, np. praca grafika czy fotografika. W ich przypadku myszka musi być superczuła, by umożliwić idealnie precyzyjne ruchy. Myszki przydadzą się jednak również do pracy biurowej czy do użytku domowego, czyli wszędzie tam, gdzie stosuje się komputer.

Myszka dla gracza i do biura

Myszki do różnych zastosowań różnią się nieco od siebie. Myszki przeznaczone dla graczy cechują wysoką precyzją pracy sensora. Pozwala to na dokładne wskazywanie punktu. Myszka do biura natomiast musi być bardzo wygodna i komfortowa, by ułatwiać wielogodzinną pracę przy komputerze. Nieprawidłowo dobrana mysz do pracy biurowej może skutkować spadkiem wydajności i frustracją. Warto wskazać także na choroby nadgarstków, które występują przy długotrwałym użytkowaniu niewłaściwej myszki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to ważne.

Jakie cechy posiada dobra myszka komputerowa?

Myszka komputerowa, by jak najlepiej spełniać swoje zadanie, musi posiadać kilka istotnych cech.  Jedną z nich jest rozdzielczość pracy, czyli DPI. Ten skrót pochodzi od angielskiego Dots per inch i oznacza czułość pracy myszki. Im jest ona większa, tym większy dystans pokonuje kursor przy przesuwaniu po ekranie. Standardowe DPI wynosi około 800. Warto podkreślić, że nie wpływa to na precyzję pracy, bo za nią odpowiadają zupełnie inne funkcje. Najnowsze modele myszek kuszą rozdzielczością rzędu 16 000DPI. Pozwala to na wykonanie maksymalnie krótkich ruchów do przesunięcia kursora. Aby pracować na tak wysokich rozdzielczościach, trzeba się nieco do tego przyzwyczaić. DPI powinniśmy wybierać pod kątem wielkości monitora, na jakim pracujemy. Wysoka rozdzielczość DPI przyda się dla monitorów o wysokiej rozdzielczości. Jeśli planujesz wykorzystywać myszkę do dynamicznych gier, nie wybieraj myszki o wysokim DPI, bo rozgrywki nie będą komfortowe.

Dodatkowe przyciski

mysz komputerowa
fot. Pixabay.com

Myszka może posiadać kilka dodatkowych przycisków. Przyciski te można wykorzystać do wywoływania wielu różnych funkcji, co znacząco ułatwia użytkowanie komputera. Przyciski przydają się nie tylko podczas grania w gry komputerowe czy wykonywania prac graficznych, ale także przy zwykłej pracy biurowej. Kupując myszkę zwracaj uwagę na to, czy przyciski występują tuz pod kciukiem, bo tylko wówczas ich stosowanie jest naprawdę wygodne.

Rodzaj komunikacji myszki

Myszki mogą być połączone z komputerem w różnorodny sposób. Mogą być bezprzewodowe i łączyć się za pośrednictwem Bluetooth bądź standardowo, łączyć się przewodem przez USB.

Myszki przewodowe, jak i bezprzewodowe mają swoje wady i zalety. Myszka bezprzewodowa jest o tyle wygodna, że nie posiada żadnego kabla. Wystarczy tylko wpiąć odbiornik do komputera i myszka zadziała bez jakiegokolwiek przewodu. To bardzo wygodne rozwiązanie np. w przypadku laptopów. Jeżeli posiadasz jedno wyznaczone stanowisko pracy i nie zmieniasz go, siadając zawsze w tym samym miejscu, myszka bezprzewodowa nie jest dla Ciebie konieczna. Jeżeli jednak chcesz zminimalizować ilość przewodów i postawić na rozwiązanie bezprzewodowe, możesz zastosować myszkę z baterią ładowaną bądź model zasilany zwykłymi bateriami wymiennymi. Za myszkę do ładowania musisz zapłacić nieco więcej, tańsze są myszki zasilane zwykłymi bateriami AAA. Minusem jest jednak konieczność wymiany baterii na nowe co jakiś czas.

Myszka z sensorem optycznym czy laserowym?

Myszki różnią się od również również rodzajem zastosowanego sensora. Sensor optyczny sprawdzi się do zastosowania w domu lub biurze. Myszka z sensorem laserowym jest nieco droższa, ale wygodniejsza w użyciu. Pozwala na korzystanie bez względu na rodzaj powierzchni, co przyda się szczególnie w pracy mobilnej.

Myszka do komputera nie jest dużą inwestycją. Już myszki za 100 zł są warte uwagi, a myszki do 200zł to już całkiem zaawansowane narzędzia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here