Praca biurowa wymusza na nas często spędzanie długich godzin przed komputerem. Wygoda jest tu więc kwestią niezwykle istotną. Oprócz doboru odpowiedniego monitora czy klawiatury, równie ważny jest dobór właściwej myszki, która ułatwi pracę, czyniąc ją przyjemną i komfortową. Jak wybrać odpowiednią myszkę do pracy biurowej?

Jakie wymagania stawiamy przed myszką do pracy biurowej?

mysz komputerowa
fot. Pixabay.com

Przede wszystkim, myszka do pracy biurowej musi umożliwiać komfortowe ustawienie ręki. Niedopuszczalne jest, by ręka, a  konkretnie dłoń po kilku godzinach była zmęczona pracą. Nieprawidłowe ustawienie ręki po dłuższym czasie może prowadzić nawet do poważnych schorzeń typu Łokieć Tenisisty czy Zespół Cieśni Nadgarstka.

Przed wyborem właściwiej myszki warto zdać sobie sprawę z tego, że nie istnieje myszka idealna. Nie ma myszki uniwersalnej i dobrej dla każdego. Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia, inny układ dłoni, rozstaw palców. Dla każdego wygodna może być zupełnie inne myszka i to właśnie ta będzie wyborem najlepszym. Spróbujemy jednak wyciągnąć pewien złoty środek, by ułatwić Ci dokonanie wyboru.

Myszka przewodowa czy bezprzewodowa?

To jednak z ważniejszych kwestii, jakie trzeba rozstrzygnąć. Myszka przewodowa łączy się za pomocą przewodu USB z komputerem. Ci, którzy nie lubią wiszących kabli, mogą postawić na myszki bezprzewodowe, komunikujące się z komputerem za pomocą systemu Bluetooth. O ile w przypadku myszki do komputera stacjonarnego nie jest to aż tak bardzo ważne, to jednak w przypadku laptopa często ma znaczenie, bo komputerów mobilnych używamy często w różnych miejscach, nie tylko przy biurku.

Myszka optyczna, czy laserowa?

To również bardzo istotna kwestia. Myszki optyczne i laserowe działają w zasadzie w oparciu o tę samą technologię, wykorzystując wiązkę światła odbijającą się od powierzchni. Laserowe myszki są jednak o wiele bardziej precyzyjne od myszek optycznych. Jeśli więc zależy Ci na najlepszej precyzji i dokładnym wskaźniku, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie myszka laserowa. Już kupując mysz do 200 zł możesz kupić całkiem dobry model myszki laserowej.  Myszki laserowe dobrze działają na każdej powierzchni, co również nie pozostaje bez znaczenia.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zakupie myszki do pracy biurowej?

Wiele myszek posiada dodatkowe przyciski, które mogą być programowalne zgodnie z naszymi potrzebami. Takie przyciski znacząco podnoszą komfort użytkowania, jednak kupując tanią myszkę do 100zł trudno będzie znaleźć taki model. Myszka za 200zł już powinna posiadać takie przyciski, które znacznie uprzyjemnią i usprawnią pracę.

Myszki występują w dwóch wersjach- w wersji symetrycznej i profilowanej. O co w tym chodzi? Chodzi przede wszystkim o to, czy użytkownik jest praworęczny czy może leworęczny. Profilowane myszki są o wiele wygodniejsze również podczas długotrwałej pracy, bo pomagają zniwelować zmęczenie dłoni. Lepsza ergonomia pracy to lepsza efektywność, a to z kolei wpływa na samopoczucie i zdrowie użytkownika.

Jaką myszkę kupić do pracy biurowej?

myszka do 100zł
fot. Pixabay.com

Trudno jest wskazać jeden konkretny model, który sprawdzi się w pracy biurowej, bo sprawdzić może się w zasadzie każdy model myszki. Wszystko zależy od samego użytkownika, nie ma myszki uniwersalnej pod tym kątem. Wiele osób zastanawia się, czy cena zawsze idzie w parze z jakością i większym zaawansowaniem. Nie jest to takie oczywiste. Czasem tańsze rozwiązania są zdecydowanie lepsze od tych droższych. Szczególnie wtedy, gdy myszka będzie stosowana tylko do prostych zadań biurowych i codziennego użytkowania, inwestycja w drogą myszkę gamingową naprawdę nie ma żadnego sensu. Zwykła myszka o dobrej czułości, wysokiej precyzji i ergonomicznym kształcie z pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem z możliwych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here