Waga kuchenna jest elementem wyposażenia każdej kuchni. To właśnie dzięki niej wiemy, ile to jest 200g masła, 30 dag cukru czy 15 dag orzechów. Każdy, kto w kuchni jest częstym gościem, kto piecze i przygotowuje nowe potrawy wie, jak ważnym urządzeniem jest waga. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu standardem były wagi mechaniczne, genialne w swojej prostocie, które miały prostą budowę, były niezawodne, ale niezbyt precyzyjne. Dzisiaj pałeczkę przejmują wagi elektroniczne. Jaką wagę elektroniczną kuchenną kupić?

Waga elektryczna- cechy

Najważniejszą cechą elektronicznej wagi kuchennej jest jej niezwykła precyzja. Waga ta ma margines błędu zaledwie 1-2g. To tak niewiele, że nawet w przypadku przepisu na ciasto nie zrobi zupełnie żadnej różnicy. Waga elektroniczna posiada wbudowany odważnik. Nie posiada analogowego zegara, jak wagi mechaniczne, ale wyświetlacz, na którym pojawia się odczytany przez urządzenie wynik. Waga elektroniczna ma nowoczesny wygląd, wprowadza do każdego wnętrza element świeżości i nowości. Wbrew pozorom, wcale nie jest kosztowna- najprostsze modele kupisz za mniej niż 100zł. Waga elektroniczna zasilana jest bateriami.

Czym różni się waga elektroniczna od wagi mechanicznej?

Waga elektroniczna jest o wiele dokładniejsza i bardziej precyzyjna od wagi mechanicznej. Warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie urządzenia. W przypadku wagi mechanicznej jest ono o wiele większe, a wynosi nawet powyżej 10kg. Wagi elektroniczne mają znacznie mniejsze maksymalne obciążenia, sprawdzają się więc do drobniejszych produktów. Informacje na temat takich cech urządzenia z powodzeniem znajdziesz w instrukcji jego obsługi.

Funkcje wagi elektronicznej

blender kielichowy
fot. Pixabay.com

Każda waga ma jedną podstawową funkcję, którą jest po prostu ważenie produktów. Oprócz jednak funkcji oczywistej, wagi elektroniczne posiadają także inne, bardziej zaawansowane możliwości. Jedną z nich jest np. przelicznik jednostek. Jeśli np. w jednym przepisie znajdziesz dwa różne oznaczenia, możesz za pomocą wagi sprowadzić je do tej samej jednostki, zmniejszając ryzyko pomyłki i niepowodzenia kuchennego eksperymentu. Taka funkcja przydaje się również wtedy, gdy przepisy pochodzą z zagranicznych źródeł i mają obce nam oznaczenia.

Oprócz przelicznika jednostek, dobre wagi elektroniczne posiadają funkcję wyliczania ilości składników odżywczych w ważonych produktach. Waga potrafi wyliczyć ilość węglowodanów, cukrów czy białek. Ma to znaczenie dla osób, które szukają urządzeń pomocnych w zachowaniu diety.

Elektroniczna waga kuchenna powinna posiadać funkcję tarowania. Jest to inaczej odjęcie od wagi całkowitej wagi samego opakowania. To pozwala n uzyskanie bardziej precyzyjnego pomiaru. Np., gdy ważysz szklankę cukru, waga może od wagi tej szklanki z cukrem odjąć wagę samej pustej szklanki. Otrzymasz wówczas dokładną wagę samego cukru. To przydatna funkcja, która przyda się w realizacji wielu kuchennych przepisów.

Waga elektroniczna działa dzięki zasilaniu bateriami. Dobry model powinien posiadać wskaźnik naładowania baterii. Dzięki niemu wiemy, kiedy urządzenie ulegnie rozładowaniu i kiedy baterie muszą zostać wymienione na nowe.

Co jeszcze powinna posiadać elektroniczna waga kuchenna?

waga kuchenna, czekolada do zważenia
fot. Pixabay.com

Elektroniczna waga kuchenna powinna w swoim wyposażeniu posiadać pojemnik czy naczynie, w do którego można wsypać ważony produkt. To problematyczne szczególnie, gdy produkt występuje w postaci sypkiej, jak np. cukier czy sól. Pojemnik powinien mieć wysokie brzegi, by wsypane produkty nie wysypywały się z niego. Funkcjonalnym dodatkiem do wagi kuchennej elektrycznej jest dołączona miarka. Przydaje się ona w wielu różnych sytuacjach.

Czy warto kupić elektroniczną wagę kuchenną?

Jeżeli często gotujesz czy pieczesz, spędzasz w kuchni sporo czasu, waga kuchenna elektroniczna z pewnością Ci się przyda. Przyda się wszystkim tym, którzy dbają o dietę i zwracają uwagę na ilość spożywanych produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here