Wybór właściwego wózka spacerowego dla dziecka nie jest łatwy. Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej, a bezpieczeństwo malucha jest zawsze najważniejsze. Wózek spacerowy to obowiązkowy element wyposażenia dziecięcego. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

Do czego służy spacerówka?

wózek spacerowy
fot. Pixabay.com

Spacerówka, czyli wózek spacerowy służy do przewożenia dziecka, które potrafi już samodzielnie siedzieć. Taki wózek idealnie nadaje się na spacery, jest lekki, poręczny i wygodny zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Kupując spacerówkę, musimy wziąć pod uwagę wiele kluczowych kwestii, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka i wygody użytkowania wózka.

 

Miejsce stosowania spacerówki

Zanim kupisz spacerówkę, zastanów się, gdzie masz zamiar ją wykorzystywać. Jeśli uwielbiasz spacery po lesie, postaw na model stabilny, masywny, z grubym stelażem. Ważne, by wózek posiadał duże koła, ale był w miarę lekki. Rozwiązaniem dopuszczalnym i nieco wygodniejszym jest wózek z małymi kółkami z przodu i dużymi i napompowanymi z tyłu. Zwykła spacerówka typu parasolka sprawdzi się w przypadku spacerów po mieście, asfaltowymi drogami.

Wiek i etap rozwoju dziecka

Wybór spacerówki jest uzależniony także od wieku malucha. Półroczne czy roczne dziecko często zasypia podczas spacerów. Wózek powinien mieć więc możliwość rozłożenia oparcia tak, by pozycja dla dziecka stała się wygodna i komfortowa. Jeśli przewozisz jeszcze mniejsze dziecko, oparcie musi rozkładać się zupełnie na płasko. Wiek dziecka ma ogromne znaczenie przy wyborze wózka, który będzie dla niego wygodny i bezpieczny.

Wyposażenie wózka w budkę

wózek 3w1
fot. Pixabay.com

Wózek spacerowy powinien posiadać budkę, która ma osłaniać dziecko od słońca czy opadów. Tutaj liczy się zdrowy rozsądek i czujność rodzica. Wiele modeli wózków spacerowych posiada budki, ale nie ochraniają one dziecka w wystarczającym stopniu. Warto to sprawdzić, zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniego modelu spacerówki. Jeśli jednak masz już wózek i jego budka nie osłania dziecka, możesz dokupić parasolkę przeciwsłoneczną lub  daszek, który doczepia się do budki.

Regulacja podnóżka

Bardzo istotną kwestią jest możliwość regulacji podnóżka. Ma to znaczenie szczególnie podczas snu dziecka. Zwisanie nóg jest niewygodne i niekomfortowe, dlatego tak ważne jest, by podnóżek miał możliwość regulacji. Jeżeli takiej możliwości nie ma, można ją zrekompensować długim siedziskiem wózka.

Waga ma znaczenie

Wybierając wózek spacerowy, weź pod uwagę także jego wagę. Jeśli szukasz wózka do jazdy po mieście, jego konstrukcja może być lekka. Waga takiego wózka może wynosić około 8 kg, nie powinna wynosić więcej. Najlżejsze modele spacerówek ważą zaledwie 3 kg. Im lżejszy jest wózek, tym mniej posiada udogodnień. Jeśli wózek waży 3 kg, z pewnością nie posiada podnóżka, nie ma także możliwości rozłożenia oparcia, a jego kółeczka są bardzo małe, co może wpływać na stabilność całej konstrukcji.

Sposób składania

Spacerówka powinna dawać możliwość szybkiego i łatwego złożenia do niewielkich rozmiarów. Pozwoli to na łatwy transport takiego wózka. Złożona spacerówka zajmuje o wiele mniej miejsca niż wózek głęboki, możemy więc łatwo przewozić go w bagażniku osobowego samochodu.

Łatwość użytkowania

Nieodłącznym działaniem podczas prowadzenia wózka jest jego podbijanie, czyli unoszenie przednich kół celem wjazdu np. na krawężnik. Dobra spacerówka pozwala na bezwysiłkowe podbijanie. Aby podbijanie było łatwe, konstrukcja wózka powinna być delikatnie przechylona do tyłu. Aby to sprawdzić, wystarczy wykonać próbę podbicia pustego wózka. Jeśli już sama ta czynność jest trudna, wózek z pewnością nie będzie wygodny w tej kwestii. Równie ważna jest ogólna łatwość prowadzenia takiego wózka. O ile wózek wielofunkcyjny czy wózek głęboki można z łatwością prowadzić jedną ręką, o tyle w spacerówce konieczne jest użycie dwóch rąk. Ma to znaczenie np. jeżeli mamy zamiar takim wózkiem wozić dziecko na zakupy. Sterowanie spacerówki jedną ręką jest dość trudne, a przy niektórych modelach wręcz niemożliwe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here