Zakup wózka dziecięcego to szczególne wyzwanie, zwłaszcza dla młodych rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w tym temacie. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów wózków dziecięcych. Który z nich wybrać?
Wózek dziecięcy- co powinien posiadać?
Wózek dziecięcy jest nieodzownym elementem dziecięcej wyprawki. Pomijając rodzaj wózka, istotne jest to, by był on przede wszystkim bezpieczny dla malucha. Musi być stabilny, dopasowany rozmiarem, a także wygodny dla dziecka i dla rodzica. Powinien posiadać wszystkie potrzebne atesty potwierdzające bezpieczeństwo i najwyższą jakość. Wózek dziecięcy jest tym elementem wyposażenia, na którym nie warto oszczędzać.
Wózek głęboki na dobry początek
Przez pierwsze 6-8 miesięcy życia dziecka, czyli do momentu, aż zacznie on swobodnie siadać, stosuje się wózek głęboki. Ten rodzaj wózka jest najcięższy z wszystkich rodzajów, ma duże koła i masywny stelaż, a najważniejszym elementem jest gondola. W takim wózku dziecko wozi się w pozycji leżącej, dzięki czemu wózek może być stosowany od pierwszych dni życia. Wybierając tego rodzaju wózek weź pod uwagę, fakt, by był on modułowy, czyli złożony z kilku części. Dzięki temu możliwy będzie łatwy transport wózka np. w bagażniku osobowego samochodu. Niektóre wózki głębokie umożliwiają ustawienie dziecka w pozycji półsiedzącej, rzadziej w siedzącej. Wózek głęboki doskonale nadaje się do wożenia dziecka szczególnie w sezonie zimowym dzięki zadaszeniu, które doskonale chroni maluszka przed zimnem i wiatrem, a nawet przed opadami. Jeśli kupujesz wózek głęboki, zwróć uwagę na to, by gondola miała minimum 75 centymetrów.
Spacerówka, czy wózek na spacery
Kolejnym modelem wózka, który stosowany jest dla dzieci w wieku kilku miesięcy do nawet kilku lat jest wózek spacerowy. Istnieją dwa rodzaje spacerówek- duża spacerówka, która jest jakby kolejnym etapem po wózku głębokim oraz mała spacerówka, która stworzona jest dla dzieci chodzących. Spacerówki różnią się od siebie również masywnością. Dostępne są modele solidne oraz wersje lekkie, nazywane parasolkami. Większość spacerówek umożliwia rozłożenie do pozycji leżącej. Jeżeli wózek umożliwia przełożenie rączki, możesz ustawić dziecko przodem lub tyłem do kierunku jazdy, np. by uchronić jego twarz przed słońcem. Spacerówki posiadają daszki, które chronią przed wiatrem, słońcem i opadami. Każda spacerówka posiada także podnóżek, który powinien być regulowany zgodnie ze wzrostem dziecka.
Wózek wielofunkcyjny
Wózek wielofunkcyjny jest modelem, który łączy w sobie cechy i funkcje wcześniej wymienionych rodzajów wózków. Jego zakup jest korzystny przede wszystkim z powodów finansowych. Każdy wózek dziecięcy jest elementem wyposażenia, który wiąże się z dość znaczącym wydatkiem finansowym. Przy zakupie wózka głębokiego wiemy, że za kilka miesięcy konieczna będzie jego wymiana na spacerówkę. Z tego powodu zakup wózka wielofunkcyjnego jest ekonomiczne- kupujesz go raz i nie musisz go wymieniać wraz z rozwojem dziecka. Wózek wielofunkcyjny daje nam dwie wersje- wózek głęboki, z którego korzystamy przez pierwsze 8 miesięcy życia dziecka oraz wózek spacerowy, z którego możesz korzystać do momentu, aż nie przestanie on być dziecku potrzebny. Niektóre modele wózków wielofunkcyjnych posiadają w swoim wyposażeniu fotelik samochodowy.
Wózek do biegania
Małe dziecko nie przekreśla możliwości rozwijania swoich pasji, również aktywności fizycznej. Dla aktywnych rodziców produkowane są wózki do biegania, stworzone do joggingu. Zazwyczaj mają trzy koła dla zachowania lepszej stabilności. Mają większe i napompowane koła i pasek, który rodzic przypina sobie do ręki. Takie wózki stworzone są dla osób aktywnych, są bardzo wygodne i w pełni bezpieczne dla dziecka, które może czerpać radość z aktywności fizycznej razem z rodzicem. To także dobry pomysł an zaszczepienie w dziecku sympatii do joggingu i aktywnego spędzania wolnego czasu.
Jaki wózek jest najlepszym wyborem?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela, a także od etapu rozwoju, na jakim znajduje się dziecko.