Rattan cieszy się dużą popularnością. Jest to materiał naturalny, który wygląda obłędnie przede wszystkim w ogrodzie. Wiele osób zastanawiając się, jakie meble ogrodowe kupić, rozważa zakup właśnie rattanowego kompletu. Czy warto zdecydować się na taki zakup?

Czym jest rattan?

Rattan jest naturalnym materiałem pozyskiwanym z egzotycznej trzciny indyjskiej, zwanej palmą rottang albo kalamusem. Palma rottang rośnie w Indiach, jest to giętka, wiotka palma, która rośnie błyskawicznie szybko. Rozrastające się pnącze owija się wokół pni drzew. Z tego pnącza pozyskuje się włókna, cechujące się długością i elastycznością. Aby nadawały się one do tworzenia mebli, trzeba poddać je działaniu pary wodnej. Po podgrzaniu, włókna rattanu stają się miękkie i nie łamią się podczas kształtowania. Z tak przygotowanych włókien wytwarza się właśnie m.in. meble rattanowe ogrodowe.

Cechy ogrodowych mebli rattanowych

meble rattanowe do ogrodu
fot. Pixabay.com

Ogrodowe meble rattanowe cechują wyjątkowym wyglądem. Warto pamiętać jednak, że rattan nie jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Nie powinniśmy wystawiać takich mebli na mróz, bo istnieje spore ryzyko, że po prostu popękają i pokruszą się. Meble z rattanu na zimę muszą być schowane w bezpiecznym miejscu i wyciągnięte dopiero przy wyższych temperaturach. W przeciwieństwie do drewnianych mebli ogrodowych, meble rattanowe nie są odporne także na promienie słoneczne. Zbyt silne promieniowanie UV może powodować utratę pięknego koloru, blednięcie i płowienie, a co za tym idzie, utratę pięknego koloru. Jest na to jednak pewien sposób, a jest nim konserwacja.

Jak konserwować ogrodowe meble rattanowe?

Aby wyczyścić i zakonserwować meble rattanowe, konieczny jest zakup odpowiedniego środka konserwującego. Dostępne są specjalne woski, żywice czy impregnaty, których przeznaczeniem jest właśnie rattan i drewno egzotyczne. Dzięki zastosowaniu takich środków, meble są chronione przed działaniem szkodliwego promieniowania UV, a także przed działaniem zmiennych temperatur i warunków atmosferycznych. Środki konserwujące chronią także przed wilgocią, brudem, tłuszczem i wszelkimi zanieczyszczeniami. Przywracają mu piękny wygląd i blask.

Ceny mebli rattanowych do ogrodu

Rattan, niestety, nie należy do najtańszych materiałów. Jest to przecież materiał naturalny, pochodzący z drugiego końca świata, a jego uzyskanie wymaga wielu złożonych i długotrwałych czynności. Najtańsze są oczywiście małe krzesełka. Za taki mebel zapłacisz około 50 zł za sztukę. Im większy jest rozmiar mebla, tym cena będzie wyższa. Rattanowy stolik do kawy to koszt nawet 500 zł. Jeśli marzysz o rattanowym stoliku, a nie chcesz przepłacać, możesz postawić na popularne ostatnio stoły o rattanowej konstrukcji i szklanym blacie. Taki stół kosztuje około 400-500zł. Jeśli marzysz o całym zestawie rattanowych mebli ogrodowych, musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Typowy zestaw składa się ze stolika i trzech lub czterech krzeseł. Ceny są dość rozbieżne, zależne od kolekcji, jednak widełki cenowe takiego zestawu to 700-2500 zł. Najdroższe są zestawy z wielkimi poduchami, często z rattanową kanapą. Taki komplet kosztuje nawet 4000 zł i więcej. Wiele osób zastanawia się, jaką wagę maksymalną można mieć, by spokojnie usiąść na rattanowym krzesełku czy kanapie. Rzeczywiście, jest to dość istotne, szczególnie w przypadku kanap kilkuosobowych. Maksymalne obciążenie nie powinno przekraczać 100kg. Jeśli więc kupisz długą rattanową kanapę, to i tak nie będą mogli usiąść na niej wszyscy goście. To minus rattanowych mebli. Są one odporne na wilgoć czy warunki atmosferyczne, ale nie są odporne na duże obciążenie.

Czy warto kupić meble ogrodowe rattanowe?

meble rattanowe do ogrodu
fot. Pixabay.com

Jeżeli zależy Ci na pięknym wyglądzie, stylu i modzie, zestaw rattanowy będzie doskonałym dodatkiem do twojego ogrodu czy na taras. Musisz jednak liczyć się ze sporymi kosztami. Zdecydowanie tańsze są meble ogrodowe plastikowe, które również wyglądają bardzo atrakcyjnie. Wszystko zależy więc od Twojego gustu i zasobności portfela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here