Szybkowar jest jednym z tych urządzeń, które znacząco ułatwiają nasze codzienne życie. Coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Czy warto zainwestować w szybkowar i jaki wybrać, by spełnił nasze oczekiwania?

Czym jest szybkowar?

Szybkowar jest pewnym rodzajem garnka, który działa ciśnieniowo. Cechuje się niezwykłą szczelnością, dzięki której ciśnienie we wnętrzu garnka szybko wzrasta. Wzrasta także temperatura wrzenia wody, co przyspiesza gotowanie się potraw. Szybkowar zazwyczaj tworzony jest ze stali nierdzewnej, czasami z aluminium. Posiada zawór bezpieczeństwa, który umiejscowiony jest na pokrywie garnka. Szybkowaru używa się zarówno na tradycyjnej kuchence gazowej, może być jednak stosowany również na płycie indukcyjnej czy innych kuchenkach.

Zasada działania szybkowaru

szybkowar danie
fot. Pixabay.com

Szybkowar nie jest skomplikowany w obsłudze, ważne jest jednak, by trzymać się jasno określonych zasad. W przeciwnym razie grozi nam poparzenie. Aby zastosować szybkowar, należy najpierw przygotować go do pracy. W tym celu należy napełnić szybkowar wodą tak, by przykryć ułożone w garnku produkty. Pozostaje jedynie zamknięcie pokrywy. Dzięki swojej szczelność, pokrywa umożliwia zatrzymanie wewnątrz garnka pary wodnej i utrzymanie we wnętrzu stałej temperatury. Kiedy ciśnienie wzrośnie, usłyszysz wyraźny świst- to ujście pary wodnej, której we wnętrzu szybkowaru tworzy się  mnóstwo. Czas przygotowania danej potrawy zaczyna się mierzyć w momencie, gdy z gwizdka uwolni się wyrazisty świst.

Kiedy potrawa jest gotowa, wystarczy tylko odbezpieczyć gwizdek. Nadmiar pary wodnej zostanie usunięty na zewnątrz, wtedy można już otworzyć garnek i podawać potrawy. Odbezpieczenie gwizdka jest bardzo ważnym etapem gotowania w szybkowarze. Jeśli nie pozwolisz wrzącej parze wodnej ulecieć, jest duże ryzyko dotkliwego poparzenia. Producenci zalecają nie tylko brak otwarcia pokrywy szybkowaru bez wcześniejszego odbezpieczenia gwizdka, ale  także schłodzenie szybkowaru pod wodą.

Zalety i wady szybkowaru

 

szybkowar dania
fot. Pixabay.com

Do największych zalet szybkowaru należy przede wszystkim szybkość przygotowywania potraw. Szybkowar umożliwia znacznie sprawniejsze przygotowanie posiłków, co jest pewną oszczędnością czasu. W sytuacji, gdy się spieszymy, zastosowanie szybkowaru znacznie skróci czas oczekiwania na osiągnięcie przez potrawę stanu gotowości do spożycia. Warto podkreślić że ziemniaki będą ugotowane nawet w 6 minut.

Przygotowywane w szybkowarze potrawy zachowują niezwykły smak, a także pełnię witamin i minerałów. Krótkie gotowanie pozwala na zachowanie składników odżywczych w o wiele większej ilości niż w przypadku gotowania długotrwałego. Podczas gotowania w szybkowarze dostęp tlenu jest znacznie utrudniony dzięki szczelności pokrywy, a to z kolei prowadzi do zachowania większej ilości witamin i minerałów w składzie. Istotną zaletą, szczególnie dla osób, które w kuchni nie czują się byt swobodnie jest fakt, że w szybkowarze nie ma ryzyko przypalenia potrawy.

Szybkowar, oprócz zalet, ma także swoje wady. Jedną z nich jest brak możliwości sprawdzenia smaku potrawy czy doprawienia w trakcie gotowania. Pokrywy garnka nie podnosi się aż do zakończenia gotowania, sprawdzenie smaku jest więc nierealne. Czas samego gotowania w szybkowarze jest krótki, ale trzeba doliczyć do niego czas na zagotowanie się wody i na późniejsze odbezpieczenie gwizdka i wypuszczenie pary wodnej. Warto pamiętać, że szybkowar jest urządzeniem, które może spowodować nawet pożar. Jeśli będzie stosowany niezgodnie z przeznaczeniem albo w zły sposób, jest możliwość nawet eksplozji/ Dlatego tak ważne jest, by dokładnie czytać instrukcje i trzymać się zawartych w nich zasad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here