Plastikowe meble ogrodowe mogą kojarzyć się z PRL-em. Dawniej były standardem, stały niemal pod każdym domem i to w identycznym wydaniu. Produkowane były w kilku kolorach i były tak charakterystyczne, że dziś na samą myśl o plastikowych meblach do ogrodu wielu z nas dostaje gęsiej skórki. Okazuje się jednak, że to błędne myślenie, bo dzisiejsze zestawy plastikowych mebli ogrodowych są naprawdę warte uwagi i w niczym nie przypominają starych wersji. Czy warto inwestować w plastikowe meble ogrodowe?

Dlaczego plastik?

meble ogrodowe plastikowe
fot. Pixabay.com

Plastik jest niezwykle uniwersalnym materiałem. Tworzy się z niego niemal wszystko, również meble ogrodowe. Nikogo to nie dziwi, bo plastikowe meble znamy od lat. Plastikowe meble tworzy się z polichlorku winylu lub polipropylenu. To niezwykle wytrzymałe surowce. Plastikowe meble ogrodowe mają wiele zalet, którymi przerastają nawet meble drewniane czy rattanowe. O jakie zalety chodzi?

Niska cena

Plastik jest materiałem tanim w produkcji, dlatego meble ogrodowe tworzone z tego surowca również są znacznie tańsze w porównaniu z meblami drewnianymi czy rattanowymi. Niska cena dotyczy zarówno pojedynczych mebli, jak i całych kompletów idealnych do ogrodu czy na taras.

Lekkość

Konstrukcja mebli plastikowych jest bardzo lekka, szczególnie w porównaniu do mebli rattanowych czy drewnianych. Dzięki temu są znacznie bardziej mobilne, bez trudu możemy przestawiać je w dowolne miejsca, zgodnie z aktualnymi potrzebami. Lekkość konstrukcji może być nieco problematyczna przy bardzo mocnych i porywistych wiatrach, jednak w większości przypadków jest to bardziej zaleta niż wada.

Odporność  i wytrzymałość

Plastikowe meble ogrodowe są wytrzymałe, elastyczne i odporne na zmiany temperatur czy wilgoć. Nie muszą więc być chowane podczas deszczu czy w czasie mocnego słońca. Jedynym ograniczeniem jest jednak okres zimowy. Na ten czas zdecydowanie lepiej będzie schować meble, bo mróz może spowodować ich pękanie wynikające z twardnienia plastiku w niskiej temperaturze. Plastikowe meble nie muszą być również specjalnie konserwowane, w przeciwieństwie do mebli drewnianych  czy rattanowych. To zdecydowanie obniża koszty ich eksploatacji, które wiążą się właściwie jedynie z ich jednorazowym zakupem.

Atrakcyjny wygląd

meble ogrodowe plastikowe
fot. Pixabay.com

Wbrew pozorom, dzisiejsze meble plastikowe są bardzo atrakcyjne wizualnie. W niczym nie przypominają dawnych konstrukcji bez żadnego stylu. Dzisiejsze modele są nowoczesne, wyglądają podobnie do mebli technorattanowych. Ciekawy styl pozwala na zastosowanie tego typu mebli do aranżacji nowoczesnego tarasu czy ogrodu.

Łatwość pielęgnacji

Plastikowe meble ogrodowe są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy jedynie lekko wilgotna ściereczka i odrobina używanego w domu detergentu. Nie są potrzebne żadne specjalne środki czyszczące. To również obniża koszty eksploatacji. Problemem mogą być jedynie meble plastikowe w białym kolorze. Pod wpływem zabrudzenia i silnego nasłonecznienia, biały plastik może nieco zżółknieć. Mowa tu o meblach niższej jakości. Jeśli do produkcji mebli zastosowano dobre tworzywo, kolor nie powinien ulec zmianie. Ważne, by takie meble czyścić regularnie, nie dopuszczając do zżółknięcia i powstawania przebarwień.

Wady plastikowych mebli ogrodowych

Plastikowe meble ogrodowe mają swoje wady. Jedną z nich jest podatność na pękanie. O ile niestraszna jest im wilgoć, o tyle pękanie jest dość powszechnym zjawiskiem np. przy dużym obciążeniu. Ponadto, plastik jest lekkim materiałem, więc krzesła czy stół przy silniejszym wietrze może się zwyczajnie przewrócić. Dla niektórych minusem może być charakterystyczny wygląd plastiku, jest to więc kwestia gustu.

Jakie meble plastikowe do ogrodu warto kupić?

Podstawowym zestawem jest oczywiście stół i krzesła. Wybierając stół, zwróć uwagę na jego stabilność. Fakt, że stół plastikowy jest bardzo lekki, musi być odpowiednio dociążony. Krzesła ogrodowe również powinny być stabilne, a jednocześnie powinny bez problemu  znosić obciążenie rzędu co najmniej 100kg. Zwróć uwagę na to, czy rama krzesła jest dodatkowo wzmocniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here